or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RMK RSSS-6733 Cord Grip SS 2 NPT 1.
SKU1044676
MFGR #RSSS-6733
Your Cost: $1,069.21/ea
List: Cord Connector, SS, 2" NPT, cable range 1.938 - 2.062, Form Size 7
Cord Connector, SS, 2" NPT, cable range 1.938 - 2.062, Form Size 7
Application For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSSS-6733 Color Natural Conductor Range 1.938 - 2.062 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.96 in Height [Metric] 7.5184 cm Length 3.76 in Length [Metric] 9.5504 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSSS Size 2 in Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingUL File No. E53599 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 7 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541101217 UPC 12 785411012179 Width 3.95 in Width [Metric] 10.0330 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 1.938 to 2.062 in Material Stainless Steel Trade Size 2 in For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available with or without stainless steel wire mesh Corrosion-resistant accord connectors feature a body and compression nut made of type 304 stainless steel with exceptional tensile strength and the highest levels of durability in severely corrosive environments filled with saltwater, acids or chemicals The combination tightening surface on RSSS corrosion-resistant connectors is a unique Remke design that provides a large wrenching area for easy installation The highest levels of durability in severely corrosive environments
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSSS-6733 |
| Color | Natural |
| Conductor Range | 1.938 - 2.062 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.96 in |
| Height [Metric] | 7.5184 cm |
| Length | 3.76 in |
| Length [Metric] | 9.5504 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSSS |
| Size | 2 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingUL File No. E53599 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 7 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541101217 |
| UPC 12 | 785411012179 |
| Width | 3.95 in |
| Width [Metric] | 10.0330 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 1.938 to 2.062 in |
| Material | Stainless Steel |
| Trade Size | 2 in |
| For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available with or without stainless steel wire mesh |
| Corrosion-resistant accord connectors feature a body and compression nut made of type 304 stainless steel with exceptional tensile strength and the highest levels of durability in severely corrosive environments filled with saltwater, acids or chemicals |
| The combination tightening surface on RSSS corrosion-resistant connectors is a unique Remke design that provides a large wrenching area for easy installation |
| The highest levels of durability in severely corrosive environments |