or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Powerswitch® N1302-DS AC Manual Motor Starter Switch, 600 VAC, 30 A, 15 hp, DPST
Custom_Product_Images_Illustration
Powerswitch® N1302-DS AC Manual Motor Starter Switch, 600 VAC, 30 A, 15 hp, DPST
SKU681681
MFGR #N1302-DS
$/ea
Levitons Industrial Grade AC Manual Motor Starter Switches provide safe, reliable control of a variety of motor loads. Typical applications include manual ON/OFF switching control of bottling lines, pumping machines, air compressors and other heavy manufacturing equipment. These motor controllers are available for both single-phase and three-phase applications. Leviton uses the finest materials available and the highest production standards to produce industrial switches of unmatched versatility and reliability.
Levitons Industrial Grade AC Manual Motor Starter Switches provide safe, reliable control of a variety of motor loads. Typical applications include manual ON/OFF switching control of bottling lines, pumping machines, air compressors and other heavy manufacturing equipment. These motor controllers are available for both single-phase and three-phase applications. Leviton uses the finest materials available and the highest production standards to produce industrial switches of unmatched versatility and reliability.
Action DPST Actuator Toggle Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number N1302-DS Color Gray Connection Back Wired;Side Wired Contact Rating 30 A at 600 VAC Country of Origin MX Currency USD Depth 3.16 in Dimensions 4.75 in H x 3.25 in W x 3.16 in D Enclosure NEMA WD-1/WD-6 Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 17.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.80 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.8750 in Height [Metric] 12.3825 cm Length 11.1250 in Length [Metric] 8.5725 cm Material Polyester Number Of Poles 2 Operating Cycles 6000 Cycles Operating Temperature -40 to +60 °C Size 4.75 H x 3.25 W x 3.16 D in Standard NEMA (WD-1 & WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);UL508 (File E63969);cUL per CSA C22.2 No. 111 (File E63969) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI C73cUL per CSA C22.2 No. 111 (File E63969) CertifiedNOM-ANCE CertifiedUL 60947-4-1 Supersedes UL 508UL94 V-0 Flammability Rating Sub Brand PowerSwitch Switch Type Toggle Terminal Type Back/Side Wired Screw Type Enclosure with Double-Pole AC Motor Starter Switch UNSPSC 39122211 UPC 11 07847737421 UPC 12 078477374214 Width 3.31 in Width [Metric] 8.4150 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 30 A Contact Configuration DPST Power Rating 15 hp Voltage Rating 600 VAC Commercial All molded parts are thermoplastic to resist impacts, chemicals, temperature, tracking and arcing Positive-contact design and cam-driven mechanism enhances fast-make/slow-break Silver-alloy contacts for maximum conductivity and service life Multiple termination design accepts back and side wiring, terminal clamps or ring terminals Back and side wire terminals accept up to #10 AWG solid copper wire. For stranded #8 AWG wire, remove terminal clamp and use ring terminal (sold separately) Oversized #10 triple-drive terminal screws provide greater torque and resist backing out from vibration Insulating barrier between terminals provide isolation from each phase Nickel-plated brass mounting strap for superior corrosion resistance Large toggle provides positive actuation, even with gloved hand AC manual motor starting switch Single phase Metal gray enclosure Nickel-plated brass 10-32 terminal screw Suitable as motor disconnect 2 hp at 120 VAC, 5 hp at 240 VAC, 10 hp at 480 VAC, 15 hp at 600 VAC Back and side wire connection UL 94-V0 Flammability
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | DPST |
| Actuator | Toggle |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | N1302-DS |
| Color | Gray |
| Connection | Back Wired;Side Wired |
| Contact Rating | 30 A at 600 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 3.16 in |
| Dimensions | 4.75 in H x 3.25 in W x 3.16 in D |
| Enclosure | NEMA WD-1/WD-6 |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 17.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.8750 in |
| Height [Metric] | 12.3825 cm |
| Length | 11.1250 in |
| Length [Metric] | 8.5725 cm |
| Material | Polyester |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Cycles | 6000 Cycles |
| Operating Temperature | -40 to +60 °C |
| Size | 4.75 H x 3.25 W x 3.16 D in |
| Standard | NEMA (WD-1 & WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);UL508 (File E63969);cUL per CSA C22.2 No. 111 (File E63969) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI C73cUL per CSA C22.2 No. 111 (File E63969) CertifiedNOM-ANCE CertifiedUL 60947-4-1 Supersedes UL 508UL94 V-0 Flammability Rating |
| Sub Brand | PowerSwitch |
| Switch Type | Toggle |
| Terminal Type | Back/Side Wired Screw |
| Type | Enclosure with Double-Pole AC Motor Starter Switch |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC 11 | 07847737421 |
| UPC 12 | 078477374214 |
| Width | 3.31 in |
| Width [Metric] | 8.4150 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 30 A |
| Contact Configuration | DPST |
| Power Rating | 15 hp |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Commercial |
| All molded parts are thermoplastic to resist impacts, chemicals, temperature, tracking and arcing |
| Positive-contact design and cam-driven mechanism enhances fast-make/slow-break |
| Silver-alloy contacts for maximum conductivity and service life |
| Multiple termination design accepts back and side wiring, terminal clamps or ring terminals |
| Back and side wire terminals accept up to #10 AWG solid copper wire. For stranded #8 AWG wire, remove terminal clamp and use ring terminal (sold separately) |
| Oversized #10 triple-drive terminal screws provide greater torque and resist backing out from vibration |
| Insulating barrier between terminals provide isolation from each phase |
| Nickel-plated brass mounting strap for superior corrosion resistance |
| Large toggle provides positive actuation, even with gloved hand |
| AC manual motor starting switch |
| Single phase |
| Metal gray enclosure |
| Nickel-plated brass 10-32 terminal screw |
| Suitable as motor disconnect |
| 2 hp at 120 VAC, 5 hp at 240 VAC, 10 hp at 480 VAC, 15 hp at 600 VAC |
| Back and side wire connection |
| UL 94-V0 Flammability |