or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
OZG GL-500 5 IN CABINET ADAPTER
SKU1101358
MFGR #GL500
Your Cost: $383.78/ea
Conduit Cabinet Adapter, Type Threaded Male, Trade Size 5 Inch, Schedule 40, Material Malleable/Ductile Iron, Finish Hot Dip Galvanized
Conduit Cabinet Adapter, Type Threaded Male, Trade Size 5 Inch, Schedule 40, Material Malleable/Ductile Iron, Finish Hot Dip Galvanized
Catalog Number GL500 Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Suitable For Use With Sealing Bushing, SCH 40 Rigid Metal Conduit, IMC/EMT UNSPSC 39121311 UPC 11 78312601214 UPC 12 783126012149 Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Finish Hot-Dipped Galvanized Material Malleable/Ductile Iron Size 5 in Thread Type Male ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.42 in Height [Metric] 10.6680 mm Length 3.60 in Length [Metric] 9.1440 cm Type Type GL Width 5.40 in Width [Metric] 13.7160 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | GL500 |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Suitable For Use With | Sealing Bushing, SCH 40 Rigid Metal Conduit, IMC/EMT |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78312601214 |
| UPC 12 | 783126012149 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Finish | Hot-Dipped Galvanized |
| Material | Malleable/Ductile Iron |
| Size | 5 in |
| Thread Type | Male |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.42 in |
| Height [Metric] | 10.6680 mm |
| Length | 3.60 in |
| Length [Metric] | 9.1440 cm |
| Type | Type GL |
| Width | 5.40 in |
| Width [Metric] | 13.7160 cm |