or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Niagara N40111 SC406 11/32X3/8 4FL SEM
SKU657579
MFGR #N40111
Your Cost: $16.45/ea
List: Right hand (clockwise rotation) cutting direction. The spiral flute design permits a faster and smoother cutting action and the end mills are sized to provide a good cutting range while affording adequate rigidity. TiN Coated Offer improved cutter life, better surface finishes, closer cutting tolerances and less resharpening costs. Niagara Cutter CNC qualified.
Right hand (clockwise rotation) cutting direction. The spiral flute design permits a faster and smoother cutting action and the end mills are sized to provide a good cutting range while affording adequate rigidity. TiN Coated Offer improved cutter life, better surface finishes, closer cutting tolerances and less resharpening costs. Niagara Cutter CNC qualified.
Catalog Number N40111 Flute Length 3/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Niagara Cutter Manufacturer Niagara Cutter, LLC Overall Length 2-1/2 in Shank Diameter 3/8 in Finish Coating Uncoated Standard Pack 10
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Catalog Number | N40111 |
| Flute Length | 3/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Niagara Cutter |
| Manufacturer | Niagara Cutter, LLC |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Finish Coating | Uncoated |
| Standard Pack | 10 |