or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Littelfuse® KLK.100 POWR-GARD® KLK Fast Acting Supplemental Midget Fuse, 0.1 A, 600 VAC/500 VDC, 100/50 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Littelfuse® KLK.100 POWR-GARD® KLK Fast Acting Supplemental Midget Fuse, 0.1 A, 600 VAC/500 VDC, 100/50 kA Interrupt
SKU74007
MFGR #KLK.100
Your Cost: $21.55/ea
List: For over 85 years Littelfuse has been providing fuses to the electrical market. You can continue to count on our manufacturing and supply chain processes to deliver high quality fuses when you need them. At Littelfuse we leverage our global reach to stay on top of the latest applications and standards. Whether your circuit protection needs are focused on OEM, MRO, or construction, we are committed to being your circuit protection partner and appreciate your business.
For over 85 years Littelfuse has been providing fuses to the electrical market. You can continue to count on our manufacturing and supply chain processes to deliver high quality fuses when you need them. At Littelfuse we leverage our global reach to stay on top of the latest applications and standards. Whether your circuit protection needs are focused on OEM, MRO, or construction, we are committed to being your circuit protection partner and appreciate your business.
Alternate Catalog Number 0KLK.100T Amperage Rating 0.1 A Application control circuits ARRA Compliant N Body Size 13/32 in Dia x 1-1/2 in L Body Type Cylindrical Brand Littelfuse® Buy American Compliant N Catalog Number KLK.100 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 6.47 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Indicating|Non~Indicating Non-Indicating Item Group 079458-VA Manufacturer Littelfuse Inc. Material Melamine Mounting Type Clip Response Time 5 s Series KLK Standards RoHS CompliantUL E10480CSA LR29862PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer Stock Status NONSTOCK Sub Brand KLK Series Terminal Type Ferrule Type Fast-Acting UNSPSC 39121609 UPC 11 07945825011 UPC 12 079458250114 Voltage Rating 600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 0KLK.100T |
| Amperage Rating | 0.1 A |
| Application | control circuits |
| ARRA Compliant | N |
| Body Size | 13/32 in Dia x 1-1/2 in L |
| Body Type | Cylindrical |
| Brand | Littelfuse® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | KLK.100 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.47 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Indicating|Non~Indicating | Non-Indicating |
| Item Group | 079458-VA |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Material | Melamine |
| Mounting Type | Clip |
| Response Time | 5 s |
| Series | KLK |
| Standards | RoHS CompliantUL E10480CSA LR29862PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | KLK Series |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Fast-Acting |
| UNSPSC | 39121609 |
| UPC 11 | 07945825011 |
| UPC 12 | 079458250114 |
| Voltage Rating | 600 VAC |