or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Littelfuse®
Littelfuse® JTD012 POWR-GARD® JTD Current Limiting Time Delay Fuse, 12 A, 600 VAC/300 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class J Series
Custom_Product_Images_Illustration
Littelfuse®
Littelfuse® JTD012 POWR-GARD® JTD Current Limiting Time Delay Fuse, 12 A, 600 VAC/300 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class J Series
SKU9309
MFGR #JTD012
Your Cost: $30.31/ea
List: The Littelfuse POWR-PRO JTD_ID Indicator Class J fuse provides visual blown fuse indication and maximum protection in a compact package. The compact Class J package was designed specifically for circuits where space is at a premium. The current limiting time delay JTD_ID offers a patented true dual-element design that is ideal for use in circuits with high inrush currents. Superior performance characteristics of JTD_ID Indicator fuses reduce nuisance fuse opening and the blown fuse indication reduces downtime and increases safety.
The Littelfuse POWR-PRO JTD_ID Indicator Class J fuse provides visual blown fuse indication and maximum protection in a compact package. The compact Class J package was designed specifically for circuits where space is at a premium. The current limiting time delay JTD_ID offers a patented true dual-element design that is ideal for use in circuits with high inrush currents. Superior performance characteristics of JTD_ID Indicator fuses reduce nuisance fuse opening and the blown fuse indication reduces downtime and increases safety.
Alternate Catalog Number 0JTD012.T Amperage Rating 12 A Application Motor Control Centers ARRA Compliant N Body Size 13/16 in Dia x 2-1/4 in L Body Type Cartridge Brand Littelfuse® Buy American Compliant N Catalog Number JTD012 Class J Country of Origin MX Currency USD Element Dual EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.9400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Indicating|Non~Indicating Non-Indicating Item Group 079458-UY Manufacturer Littelfuse Inc. Material Melamine Mounting Type Holder Series JTD Standard Standard 248-8 UL Listed/CSA Standards RoHS ComplianUL 248-8 File No.E81895CSA File No.LR29862PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWR-GARD JTD Series Terminal Type Ferrule Type Class J UNSPSC 39121609 UPC 11 07945820210 UPC 12 079458202106
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 0JTD012.T |
| Amperage Rating | 12 A |
| Application | Motor Control Centers |
| ARRA Compliant | N |
| Body Size | 13/16 in Dia x 2-1/4 in L |
| Body Type | Cartridge |
| Brand | Littelfuse® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JTD012 |
| Class | J |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Element | Dual |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.9400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Indicating|Non~Indicating | Non-Indicating |
| Item Group | 079458-UY |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Material | Melamine |
| Mounting Type | Holder |
| Series | JTD |
| Standard | Standard 248-8 UL Listed/CSA |
| Standards | RoHS ComplianUL 248-8 File No.E81895CSA File No.LR29862PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWR-GARD JTD Series |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | Class J |
| UNSPSC | 39121609 |
| UPC 11 | 07945820210 |
| UPC 12 | 079458202106 |