or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® eXtreme® 6D460-7W Patch Cord, Cat 6, 24 AWG UTP Stranded Copper Conductor, 7 ft L Cord
Leviton® eXtreme® 6D460-7W Patch Cord, Cat 6, 24 AWG UTP Stranded Copper Conductor, 7 ft L Cord
SKU1285563
MFGR #6D460-7W
Your Cost: $10.30/ea
Leviton® eXtreme® Patch Cord, Series: 6D460, Category: Cat 6, 24 AWG Conductor, UTP Stranded Copper Conductor, 7 ft Cord, White
Leviton® eXtreme® Patch Cord, Series: 6D460, Category: Cat 6, 24 AWG Conductor, UTP Stranded Copper Conductor, 7 ft Cord, White
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6D460-7W Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 5.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.0000 in Length 12.7500 in Length [Metric] 17.7800 cm Standard ANSI/TIA-568-C.2 TIA-1096-A cULus Listed ISO/IEC 11801 Sub Brand eXtreme Type SlimLine Patch Cord UNSPSC 43223303 UPC 11 07847734512 UPC 12 078477345122 Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Made in China Improved plug access in tight spaces Snagless plug design with integrated strain-relief boot Stranded conductor for longer flex-life T568B wiring to function in either T568A or T568B applications 0.225 in OD Modular non-keyed, 8 position, 8-conductor plug and 94V-0 rated
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6D460-7W |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 5.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.0000 in |
| Length | 12.7500 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Standard | ANSI/TIA-568-C.2 TIA-1096-A cULus Listed ISO/IEC 11801 |
| Sub Brand | eXtreme |
| Type | SlimLine Patch Cord |
| UNSPSC | 43223303 |
| UPC 11 | 07847734512 |
| UPC 12 | 078477345122 |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Made in China |
| Improved plug access in tight spaces |
| Snagless plug design with integrated strain-relief boot |
| Stranded conductor for longer flex-life |
| T568B wiring to function in either T568A or T568B applications |
| 0.225 in OD |
| Modular non-keyed, 8 position, 8-conductor plug and 94V-0 rated |