or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® eXtreme® 62460-3E UTP High Impact Standard Patch Cord, CAT 6, Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 3 ft L Cord, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® eXtreme® 62460-3E UTP High Impact Standard Patch Cord, CAT 6, Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 3 ft L Cord, Black
SKU1282950
MFGR #62460-3E
$/ea
Leviton® eXtreme® Patch Cord, UTP High Impact Standard, Series: 62460, Category: CAT 6, Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 3 ft Cord, Plastic/Rubber Insulation, Plastic, Black, Black
Leviton® eXtreme® Patch Cord, UTP High Impact Standard, Series: 62460, Category: CAT 6, Stranded Copper Conductor, 8P Modular Plug Connector, 3 ft Cord, Plastic/Rubber Insulation, Plastic, Black, Black
Application High Bandwidth 10 gigabit Ethernet Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 62460-3E Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.3750 in Height [Metric] 2.5400 cm Insulation Material Plastic/Rubber Jacket Color Black Jacket Material Plastic Length 13.7500 in Length [Metric] 17.7800 cm Replaced Catalog Number 6D460-3E Series 62460 Sub Brand eXtreme Type UTP High Impact Standard UNSPSC 43223303 UPC 11 07847713402 UPC 12 078477134023 Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Category Type Cat 6 Color Black Conductor Type Stranded Copper Connector Type 8P Modular Plug Cord Length 3 High Bandwidth 10 gigabit Ethernet Applications Stranded conductor for longer flex life T568B wiring to function in either T568A or T568B application Color matched cords and boots Color matched rubber boot provides protection for plug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | High Bandwidth 10 gigabit Ethernet Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 62460-3E |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.3750 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Insulation Material | Plastic/Rubber |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | Plastic |
| Length | 13.7500 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Replaced Catalog Number | 6D460-3E |
| Series | 62460 |
| Sub Brand | eXtreme |
| Type | UTP High Impact Standard |
| UNSPSC | 43223303 |
| UPC 11 | 07847713402 |
| UPC 12 | 078477134023 |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Category Type | Cat 6 |
| Color | Black |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Connector Type | 8P Modular Plug |
| Cord Length | 3 |
| High Bandwidth 10 gigabit Ethernet Applications |
| Stranded conductor for longer flex life |
| T568B wiring to function in either T568A or T568B application |
| Color matched cords and boots |
| Color matched rubber boot provides protection for plug |