or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® eXtreme® 41D6A-1F4 110-Style Connecting Block With Legs, Cross Connect Block, 64 Pair Count, CAT 6a, Ivory
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® eXtreme® 41D6A-1F4 110-Style Connecting Block With Legs, Cross Connect Block, 64 Pair Count, CAT 6a, Ivory
SKU1291208
MFGR #41D6A-1F4
Your Cost: $65.13/ea
Leviton® eXtreme® Connecting Block, 110-Style, Cross Connect Block Type, 64 Pair Count, Category: CAT 6a, Wall Mount, Plastic, 3.61 in H x 10.68 in W x 3.375 in D, Ivory
Leviton® eXtreme® Connecting Block, 110-Style, Cross Connect Block Type, 64 Pair Count, Category: CAT 6a, Wall Mount, Plastic, 3.61 in H x 10.68 in W x 3.375 in D, Ivory
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41D6A-1F4 Country of Origin TW Currency USD Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 11.2340 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 11.3520 in Length [Metric] 10.1600 cm Mounting Wall Size 3.61 H x 10.68 W x 3.375 D in Standard ANSI\TIA-568-C.2;UL Listed Sub Brand eXtreme Type CAT 6A 110-Type Wiring Block Kits UNSPSC 39121444 UPC 11 07847746555 UPC 12 078477465554 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Commercial Applications Designed to Mitigate Alien Crosstalk (AXT), 64-Pair, Supports high frequency data signals up to 500 MHz Can be used as a consolidation point (CP) in a TIA defined 90 m permanent link Designed to mitigate alien crosstalk (AXT) Independently tested and verified by Intertek (ETL) to meet all TIA link and channel requirements
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41D6A-1F4 |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 11.2340 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 11.3520 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Mounting | Wall |
| Size | 3.61 H x 10.68 W x 3.375 D in |
| Standard | ANSI\TIA-568-C.2;UL Listed |
| Sub Brand | eXtreme |
| Type | CAT 6A 110-Type Wiring Block Kits |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847746555 |
| UPC 12 | 078477465554 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Commercial Applications |
| Designed to Mitigate Alien Crosstalk (AXT), 64-Pair, |
| Supports high frequency data signals up to 500 MHz |
| Can be used as a consolidation point (CP) in a TIA defined 90 m permanent link |
| Designed to mitigate alien crosstalk (AXT) |
| Independently tested and verified by Intertek (ETL) to meet all TIA link and channel requirements |