Leviton® OSP20-RDH Super Duty Power Pack, 277 VAC Input, 24 VDC Output, 225 mA, 0.5 A Relay
Custom_Product_Images_Illustration
SKU533945
MFGR #OSP20-RDH
Leviton® Power Pack, Super Duty, 277 VAC Input, 24 VDC Output, 50/60 Hz, 225 mA, 0.5 A Relay Rating, 0 to 50 deg C Operating, 0 to 90% Non-Condensing Humidity, 5 mA at 24 VDC Control Input, 3.811 in Width, 1.432 in Depth, 2.4 in Height, High Impact Plastic, Black
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 225 mA |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Size | 22-18 AWG |
| Catalog Number | OSP20-RDH |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Depth | 1.432 in |
| Environmental Conditions | Relative Humidity (0% to 90%, Non-Condensing) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 5.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.3750 in |
| Height [Metric] | 6.0325 cm |
| Humidity | 0 to 90% Non Condensing |
| Input Voltage | 120 to 277 VAC |
| Length | 12.7500 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | High Impact Plastic |
| Mounting | Box |
| Operating Temperature | 32 to 104 °F |
| Output Voltage | 24 VDC |
| Power Rating | 2 hp |
| Relay Rating | 0.5 A |
| Standard | NOM Certified;cUL\UL Listed;FCC Complaint |
| Standards | CUL/US Listed, FCC and NOM Certified, RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Power Pack |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 07847748459 |
| UPC 12 | 078477484593 |
| Voltage Rating | 277 V |
| Width | 2.81 in |
| Width [Metric] | 7.1450 cm |
| Commercial |
| Auto-on and manual-on inputs for occupancy sensors |
| Box mounting |
| Hold-ON input when activated |
| Unit is always ON regardless of any other input |
| Hold-off input - when activated, unit is always off regardless of any other input |
| Local inputs for momentary or maintained dry contact low voltage switching |
| Robust mechanical batching relay designed to perform as a form C normally closed device |
| Upon loss of power, latching relay maintains current state (closed or open) |
| Heavy-duty zero crossing circuitry |
| Robust mechanical latching relay |
| 20 A fluorescent/incandescent at 120 V, 20 A fluorescent at 277 V, 1 hp at 120 V, 2 hp at 240 V, HVAC, 0.05 A at 120 VAC, 1 A at 20 VDC and 15 A fluorescent at 347 V, 1 hp at 120 V, 2 hp at 240 V relay |
| 120-230-277 VAC input voltage |
| 0.5 A at 120 VAC/1.0 A at 30 VDC HVAC relay |