or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® LightSpace® OCS12-STD Standard Optical Cable Storage and Splicing Enclosure, 12 Trays, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® LightSpace® OCS12-STD Standard Optical Cable Storage and Splicing Enclosure, 12 Trays, Aluminum
SKU1287501
MFGR #OCS12-STD
Your Cost: $1,762.14/ea
Leviton® LightSpace® Optical Cable Storage and Splicing Enclosure, Standard, Series: OCS, 12 Trays, 24 in Height, 24 in Width, 11 in Depth, Aluminum
Leviton® LightSpace® Optical Cable Storage and Splicing Enclosure, Standard, Series: OCS, 12 Trays, 24 in Height, 24 in Width, 11 in Depth, Aluminum
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number OCS12-STD Construction Aluminum Country of Origin US Currency USD Depth 11 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 30.9375 lb Gross Weight per Pack Metric 14.03 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 14.5000 in Length 27.3750 in Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Aluminum Mounting Wall Series OCS Size 24 H x 24 W x 11 D in Stock Status NONSTOCK Sub Brand LightSpace? Trays Capacity 12 Type Standard UNSPSC 39121301 UPC 11 07847724297 UPC 12 078477242971 Width 24 in Commercial Applications Empty, Accepts up to (12) Splice Trays, Can be Configured as a Cable Pull Box and/or Cable Splice Enclosure, Made in USA Lightweight aluminum construction for easy installation Durable powder coat finish Standard OCS holds up to 12 Leviton splice trays Depending on cable diameter, enclosure stores up to 10 meters of OSP cable slack and 10 meters of buffer tube Can be configured as a cable pull box and/or cable splice enclosure Empty, accepts up to (12) splice trays
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | OCS12-STD |
| Construction | Aluminum |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 11 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 30.9375 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 14.5000 in |
| Length | 27.3750 in |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Wall |
| Series | OCS |
| Size | 24 H x 24 W x 11 D in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | LightSpace? |
| Trays Capacity | 12 |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121301 |
| UPC 11 | 07847724297 |
| UPC 12 | 078477242971 |
| Width | 24 in |
| Commercial Applications |
| Empty, Accepts up to (12) Splice Trays, Can be Configured as a Cable Pull Box and/or Cable Splice Enclosure, Made in USA |
| Lightweight aluminum construction for easy installation |
| Durable powder coat finish |
| Standard OCS holds up to 12 Leviton splice trays |
| Depending on cable diameter, enclosure stores up to 10 meters of OSP cable slack and 10 meters of buffer tube |
| Can be configured as a cable pull box and/or cable splice enclosure |
| Empty, accepts up to (12) splice trays |