or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Lev-Lok® M1221-L Large Toggle Switch, 120/277 VAC, 20 A, 800 W, 1000 VA Power Rating, SP Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Lev-Lok® M1221-L Large Toggle Switch, 120/277 VAC, 20 A, 800 W, 1000 VA Power Rating, SP Contact
SKU1291740
MFGR #M1221-L
Your Cost: $51.42/ea
Leviton® Lev-Lok® Toggle Switch, Large, 120/277 VAC, 20 A, 800 W, 1000 VA, SP, 1 Pole, Key Operated, NEMA WD-1/WD-6 Enclosure, Surface, Modular Terminal, 50000 Cycles Operating Cycles, Polybutylene Terephthalate, Brown, Environmental Conditions: -40 to 65 deg C Operating Temperature, 46 in H x 1.5 in W x 1.41 in D
Leviton® Lev-Lok® Toggle Switch, Large, 120/277 VAC, 20 A, 800 W, 1000 VA, SP, 1 Pole, Key Operated, NEMA WD-1/WD-6 Enclosure, Surface, Modular Terminal, 50000 Cycles Operating Cycles, Polybutylene Terephthalate, Brown, Environmental Conditions: -40 to 65 deg C Operating Temperature, 46 in H x 1.5 in W x 1.41 in D
Action SP Actuator Key Operated Application Commercial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number M1221-L Color Brown Connection Modular Terminal Country of Origin MX Currency USD Depth 1.41 in Dimensions 46 in H x 1.5 in W x 1.41 in D Enclosure NEMA WD-1/WD-6 Environmental Conditions -40 to 65 deg C Operating Temperature EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 9.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.2500 in Height [Metric] 10.4775 cm Length 17.5630 in Length [Metric] 4.6050 cm Material Polybutylene Terephthalate Mounting Surface Number Of Poles 1 Operating Cycles 50000 Operating Temperature -40 to +65 °C Size 46 H x 1.50 W x 1.41 D in Standard NEMA (WD-1 and WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);cULus (File E7458);RoHS Compliant Sub Brand Lev-Lok Switch Type Key Terminal Type Modular Type Large UNSPSC 39122211 UPC 11 07847749515 UPC 12 078477495155 Width 1.88 in Width [Metric] 4.7625 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Contact Configuration SP Power Rating 800 W, 1000 VA Voltage Rating 120/277 VAC Commercial Applications 1 hp at 120 VAC, 2 hp at 240 VAC power rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SP |
| Actuator | Key Operated |
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | M1221-L |
| Color | Brown |
| Connection | Modular Terminal |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.41 in |
| Dimensions | 46 in H x 1.5 in W x 1.41 in D |
| Enclosure | NEMA WD-1/WD-6 |
| Environmental Conditions | -40 to 65 deg C Operating Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 9.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.2500 in |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Length | 17.5630 in |
| Length [Metric] | 4.6050 cm |
| Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mounting | Surface |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 50000 |
| Operating Temperature | -40 to +65 °C |
| Size | 46 H x 1.50 W x 1.41 D in |
| Standard | NEMA (WD-1 and WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);cULus (File E7458);RoHS Compliant |
| Sub Brand | Lev-Lok |
| Switch Type | Key |
| Terminal Type | Modular |
| Type | Large |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC 11 | 07847749515 |
| UPC 12 | 078477495155 |
| Width | 1.88 in |
| Width [Metric] | 4.7625 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Contact Configuration | SP |
| Power Rating | 800 W, 1000 VA |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Commercial Applications |
| 1 hp at 120 VAC, 2 hp at 240 VAC power rating |