LevitonĀ® LB120-EPT GFPE Branch Circuit Breaker With Instruction Sheet, 120 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
LevitonĀ®
SKU1286359
MFGR #LB120-EPT
LevitonĀ® Branch Circuit Breaker, GFPE, 120 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 1 Pole, Rocker Handle Actuator, Plug-On Connection, 77 to 104 deg F, 1 in W x 3.1 in D x 3.9 in H Dimensions
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LB120-EPT
Country of Origin
CN
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
4.8532 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.22
Gross Weight UOM Metric
kg
Hazard Class
N
Height
4.5000 in
Height [Metric]
8.8900 cm
Length
13.5000 in
Width
1.25 in