or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® L9733 Double U Eye Double Weave Heavy Duty Split Lace Mesh Support Grip, 4720 lb Breaking Strength, 1.25 to 1.49 in Cable, Bronze, Tin Coated
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® L9733 Double U Eye Double Weave Heavy Duty Split Lace Mesh Support Grip, 4720 lb Breaking Strength, 1.25 to 1.49 in Cable, Bronze, Tin Coated
SKU1290040
MFGR #L9733
Your Cost: $291.90/ea
LevitonĀ® Support Grip, Double U Eye Double Weave Heavy Duty Split Lace Mesh, 4720 lb Breaking Strength, 1.25 to 1.49 in Cable, 31 in Mesh Length, Bronze, Tin Coated
LevitonĀ® Support Grip, Double U Eye Double Weave Heavy Duty Split Lace Mesh, 4720 lb Breaking Strength, 1.25 to 1.49 in Cable, 31 in Mesh Length, Bronze, Tin Coated
Application Industrial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number L9733 Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 12.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.57 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 18.5000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 20.7500 in Length [Metric] 43.1800 cm Standard CSA Certified Tensile Strength 4720 LBS Type Wire Mesh Support Grips UNSPSC 39131607 UPC 11 07847797229 UPC 12 078477972298 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm Working Load 472 lb Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Industrial Applications Split lace grips are utilized when the end of the cable cannot be feasibly accessed and the support grip is intended for permanent installation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | L9733 |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 12.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.57 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 18.5000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 20.7500 in |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Standard | CSA Certified |
| Tensile Strength | 4720 LBS |
| Type | Wire Mesh Support Grips |
| UNSPSC | 39131607 |
| UPC 11 | 07847797229 |
| UPC 12 | 078477972298 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Working Load | 472 lb |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Industrial Applications |
| Split lace grips are utilized when the end of the cable cannot be feasibly accessed and the support grip is intended for permanent installation |