or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® GFNT1-I Duplex Self-Test Non-Tamper Resistant GFCI Receptacle With Wallplate, LED Indicator, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Ivory
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® GFNT1-I Duplex Self-Test Non-Tamper Resistant GFCI Receptacle With Wallplate, LED Indicator, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Ivory
SKU886138
MFGR #GFNT1-I
Your Cost: $19.06/ea
List: Peace of mind, all the time. The SmartlockPro self-test GFCI tests itself even if you forget. Designed to meet the latest UL standard for auto-monitoring (self-test) our complete line of self-test GFCIs periodically conduct an automatic internal test to confirm that it can respond to a ground fault. With the slimmest profile on the market, the device allows for fast and easy installation, while Leviton's patented reset lockout mechanism prevents reset of the GFCI if it is not wired or operating correctly. The SmartlockPro self-test GFCI is the smart choice in ground fault circuit interrupter protection.
Peace of mind, all the time. The SmartlockPro self-test GFCI tests itself even if you forget. Designed to meet the latest UL standard for auto-monitoring (self-test) our complete line of self-test GFCIs periodically conduct an automatic internal test to confirm that it can respond to a ground fault. With the slimmest profile on the market, the device allows for fast and easy installation, while Leviton's patented reset lockout mechanism prevents reset of the GFCI if it is not wired or operating correctly. The SmartlockPro self-test GFCI is the smart choice in ground fault circuit interrupter protection.
Application Residential ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GFNT1-I Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 3.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Material Polycarbonate/Thermoplastic NEMA Rating NEMA 5-15R Number Of Poles 2 Standard UL/CSA Standards UL 498CSA C22.2 No. 42CSA-C22.2 No. 144.1-06 File No. LR-57811ANSI C-73NEMA WD-6Mil-Specification A-A-55459-SBFederal Specification WC-596 Type Self-test SmartLock Pro Slim GFCI UNSPSC 39121633 UPC 11 07847771254 UPC 12 078477712542 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 15 A Color Ivory Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Grade Commercial/Specification Horsepower 1 hp Replaced Catalog Number N7599-I Sub Brand SmartlockPro® Terminal Type Back/Side Wired
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Residential |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GFNT1-I |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 3.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Material | Polycarbonate/Thermoplastic |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Number Of Poles | 2 |
| Standard | UL/CSA |
| Standards | UL 498CSA C22.2 No. 42CSA-C22.2 No. 144.1-06 File No. LR-57811ANSI C-73NEMA WD-6Mil-Specification A-A-55459-SBFederal Specification WC-596 |
| Type | Self-test SmartLock Pro Slim GFCI |
| UNSPSC | 39121633 |
| UPC 11 | 07847771254 |
| UPC 12 | 078477712542 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Ivory |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Grade | Commercial/Specification |
| Horsepower | 1 hp |
| Replaced Catalog Number | N7599-I |
| Sub Brand | SmartlockPro® |
| Terminal Type | Back/Side Wired |