or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® DuraPort™ D6722-50E Patch Cord, Cat6A, 26 AWG S/FTP Shielded Stranded Conductor, 8-Position Modular Industrial Plug to Industrial Plug Connector, 50 ft L Cord, Black
Leviton® DuraPort™ D6722-50E Patch Cord, Cat6A, 26 AWG S/FTP Shielded Stranded Conductor, 8-Position Modular Industrial Plug to Industrial Plug Connector, 50 ft L Cord, Black
SKU1286057
MFGR #D6722-50E
Your Cost: $306.08/ea
Leviton® DuraPort™ Patch Cord, Series: D6722, Category: Cat6A, 26 AWG Conductor, S/FTP Shielded Stranded Conductor, 8-Position Modular Industrial Plug to Industrial Plug Connector, 50 ft Cord Length, PBT Insulation, Thermoplastic Elastomer Jacket, Black Jacket, Black, -40 to 149 deg F
Leviton® DuraPort™ Patch Cord, Series: D6722, Category: Cat6A, 26 AWG Conductor, S/FTP Shielded Stranded Conductor, 8-Position Modular Industrial Plug to Industrial Plug Connector, 50 ft Cord Length, PBT Insulation, Thermoplastic Elastomer Jacket, Black Jacket, Black, -40 to 149 deg F
Application For use in a Cat6A shielded system in healthcare, manufacturing, casinos and other environments ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number D6722-50E Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 6.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.94 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 11.2340 in Jacket Material Thermoplastic Elastomer Length 11.3520 in Temperature Rating -40 to 65 UNSPSC 39121421 UPC 11 07847796261 UPC 12 078477962619 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Category Type Cat 6a Color Black Conductor Size 26 Conductor Type S/FTP Stranded Connector Type 8-Position Modular Industrial Plug to Industrial Plug Cord Length 50 For use in a Cat6A shielded system in healthcare, manufacturing, casinos and other environments IP67 rated environmental sealing (dust/water protection) Industrial plug O-ring and gasket provides dual seal feature Withstands ingress of water during wash down Sealing nut provides strain relief and seal to prevent contamination from liquids and dust Twist-lock design for faster installation and changes Encapsulated RJ-45 design protects integral components Patented design
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in a Cat6A shielded system in healthcare, manufacturing, casinos and other environments |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | D6722-50E |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 6.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.94 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 11.2340 in |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer |
| Length | 11.3520 in |
| Temperature Rating | -40 to 65 |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC 11 | 07847796261 |
| UPC 12 | 078477962619 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Category Type | Cat 6a |
| Color | Black |
| Conductor Size | 26 |
| Conductor Type | S/FTP Stranded |
| Connector Type | 8-Position Modular Industrial Plug to Industrial Plug |
| Cord Length | 50 |
| For use in a Cat6A shielded system in healthcare, manufacturing, casinos and other environments |
| IP67 rated environmental sealing (dust/water protection) |
| Industrial plug O-ring and gasket provides dual seal feature |
| Withstands ingress of water during wash down |
| Sealing nut provides strain relief and seal to prevent contamination from liquids and dust |
| Twist-lock design for faster installation and changes |
| Encapsulated RJ-45 design protects integral components |
| Patented design |