or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Dimensions® D42ET-W D4200 Remote Station, 12 VDC, 1 Switches, Event Timer ON/OFF Operation, White
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Dimensions® D42ET-W D4200 Remote Station, 12 VDC, 1 Switches, Event Timer ON/OFF Operation, White
SKU1280815
MFGR #D42ET-W
Your Cost: $536.01/ea
Leviton® Dimensions® Remote Station, Series: D4200, 12 VDC, 1 Switches, Operation Mode: Event Timer ON/OFF, 18 to 14 AWG Wire, (1) Button Control, Wall Mounting, Wire Terminal, 32 to 104 deg F, White, 4.71 in H x 1.75 in W x 1.2 in D
Leviton® Dimensions® Remote Station, Series: D4200, 12 VDC, 1 Switches, Operation Mode: Event Timer ON/OFF, 18 to 14 AWG Wire, (1) Button Control, Wall Mounting, Wire Terminal, 32 to 104 deg F, White, 4.71 in H x 1.75 in W x 1.2 in D
Application Commercial and Residential Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number D42ET-W Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 5.6250 in Height [Metric] 6.0325 cm Length 7.8750 in Length [Metric] 12.7000 cm Mounting Wall Sub Brand Dimensions Type Remote Station UNSPSC 45111808 UPC 11 07847718088 UPC 12 078477180884 Width 2.81 in Width [Metric] 7.1450 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Commercial and Residential Applications Event Timer Pushbutton for ON/OFF event timer control All control switches are back lighted to indicate what has been selected Excellent tactile feel and a "click" you can feel For use with Leviton® Decora® plus plates there are no visible fasteners Most units have an infrared receiver inside and presets can be selected from a remote As many as 127 units can be operated on one set of control wires Only 4-wire required, two data wires and two low voltage (12 VDC) power wires All wiring can be class 2
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial and Residential Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | D42ET-W |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 5.6250 in |
| Height [Metric] | 6.0325 cm |
| Length | 7.8750 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Mounting | Wall |
| Sub Brand | Dimensions |
| Type | Remote Station |
| UNSPSC | 45111808 |
| UPC 11 | 07847718088 |
| UPC 12 | 078477180884 |
| Width | 2.81 in |
| Width [Metric] | 7.1450 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Commercial and Residential Applications |
| Event Timer |
| Pushbutton for ON/OFF event timer control |
| All control switches are back lighted to indicate what has been selected |
| Excellent tactile feel and a "click" you can feel |
| For use with Leviton® Decora® plus plates there are no visible fasteners |
| Most units have an infrared receiver inside and presets can be selected from a remote |
| As many as 127 units can be operated on one set of control wires |
| Only 4-wire required, two data wires and two low voltage (12 VDC) power wires |
| All wiring can be class 2 |