or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® QuickPort® 41646-E Multimedia Insert, 6 Ports, Flush Mount, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Decora® QuickPort® 41646-E Multimedia Insert, 6 Ports, Flush Mount, Black
SKU1290561
MFGR #41646-E
Your Cost: $7.20/ea
Leviton® Decora® QuickPort® Multimedia Insert, 6 Ports, Flush Mount, For Use With: Decora® Plus QuickPort® Wallplate, Plastic, Black, 4.15 in H x 1.41 in W
Leviton® Decora® QuickPort® Multimedia Insert, 6 Ports, Flush Mount, For Use With: Decora® Plus QuickPort® Wallplate, Plastic, Black, 4.15 in H x 1.41 in W
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41646-E Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 5.5000 in Height [Metric] 1.1430 cm Length 7.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Plastic Mounting FLUSH Size 1.41 W x 4.15 H in Standard NEC Article 800;TIA/EIA-568-C;FCC Part 68;UL 94V-0;NEMA Sub Brand QuickPort;Decora Type Multimedia Insert UNSPSC 39121704 UPC 11 07847701388 UPC 12 078477013885 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Black Commercial Applications High Impact, Fire-Retardant, Fits Within Minimum NEMA Opening, Compatible with Individual Quickport Modules, Made in Mexico High impact, fire retardant, fits within minimum NEMA openings, compatible with all individual QuickPort® modules Mounts flush with Decora® wallplate True Decora® brand design matches Leviton® Decora® rocker switches and electrical products Fits within minimum NEMA openings High port density options Inserts accept all QuickPort® connectors Not compatible with Decora® plus wallplates when used with low voltage box eliminator
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41646-E |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 1.1430 cm |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Plastic |
| Mounting | FLUSH |
| Size | 1.41 W x 4.15 H in |
| Standard | NEC Article 800;TIA/EIA-568-C;FCC Part 68;UL 94V-0;NEMA |
| Sub Brand | QuickPort;Decora |
| Type | Multimedia Insert |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 07847701388 |
| UPC 12 | 078477013885 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Black |
| Commercial Applications |
| High Impact, Fire-Retardant, Fits Within Minimum NEMA Opening, Compatible with Individual Quickport Modules, Made in Mexico |
| High impact, fire retardant, fits within minimum NEMA openings, compatible with all individual QuickPort® modules |
| Mounts flush with Decora® wallplate |
| True Decora® brand design matches Leviton® Decora® rocker switches and electrical products |
| Fits within minimum NEMA openings |
| High port density options |
| Inserts accept all QuickPort® connectors |
| Not compatible with Decora® plus wallplates when used with low voltage box eliminator |