or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® Plus Lev-Lok® M5633-W 3-Way Framed Heavy Duty Illuminated Self-Grounding Rocker Switch, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 hp Power Rating
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Decora® Plus Lev-Lok® M5633-W 3-Way Framed Heavy Duty Illuminated Self-Grounding Rocker Switch, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 hp Power Rating
SKU1284781
MFGR #M5633-W
$/ea
Leviton® Decora® Plus Lev-Lok® Rocker Switch, 3-Way Framed Heavy Duty Illuminated Self-Grounding, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 hp Power, Modular Terminal, 30000 Cycles Operating Cycles, Nylon/Polycarbonate, White, Environmental Conditions: -40 to 60 deg C, 4.06 in H x 1.31 in W
Leviton® Decora® Plus Lev-Lok® Rocker Switch, 3-Way Framed Heavy Duty Illuminated Self-Grounding, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 hp Power, Modular Terminal, 30000 Cycles Operating Cycles, Nylon/Polycarbonate, White, Environmental Conditions: -40 to 60 deg C, 4.06 in H x 1.31 in W
Application Commercial, Educational, Institutional, Industrial, Office and Hospitality Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number M5633-W Color White Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.06 in H x 1.31 in W Environmental Conditions -40 to 60 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 5.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.2500 in Height [Metric] 10.7950 cm Length 17.5630 in Length [Metric] 5.7150 cm Material Nylon/Polycarbonate Operating Cycles 30000 Sub Brand lev-lok Terminal Type Modular Type 3-Way Framed Heavy Duty Illuminated Self-Grounding UNSPSC 39122226 UPC 11 07847749569 UPC 12 078477495698 Width 1.69 in Width [Metric] 4.2875 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Power Rating 1 hp, 2 hp Voltage Rating 125 V Commercial, Educational, Institutional, Industrial, Office and Hospitality Applications Modular Heavy gauge, wraparound steel strap provides superior strength
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial, Educational, Institutional, Industrial, Office and Hospitality Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | M5633-W |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.06 in H x 1.31 in W |
| Environmental Conditions | -40 to 60 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 5.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.2500 in |
| Height [Metric] | 10.7950 cm |
| Length | 17.5630 in |
| Length [Metric] | 5.7150 cm |
| Material | Nylon/Polycarbonate |
| Operating Cycles | 30000 |
| Sub Brand | lev-lok |
| Terminal Type | Modular |
| Type | 3-Way Framed Heavy Duty Illuminated Self-Grounding |
| UNSPSC | 39122226 |
| UPC 11 | 07847749569 |
| UPC 12 | 078477495698 |
| Width | 1.69 in |
| Width [Metric] | 4.2875 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Power Rating | 1 hp, 2 hp |
| Voltage Rating | 125 V |
| Commercial, Educational, Institutional, Industrial, Office and Hospitality Applications |
| Modular |
| Heavy gauge, wraparound steel strap provides superior strength |