or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® IPV15-1LE 1-Pole 3-Way Relay Vacancy Sensor, 120 VAC, PIR Sensor, 900 sq-ft Coverage, 180 deg Viewing, Wall Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Decora® IPV15-1LE 1-Pole 3-Way Relay Vacancy Sensor, 120 VAC, PIR Sensor, 900 sq-ft Coverage, 180 deg Viewing, Wall Mount
SKU1293083
MFGR #IPV15-1LE
Your Cost: $52.51/ea
Leviton® Decora® Relay Vacancy Sensor, 1-Pole 3-Way, 120 VAC, 15 A, 1800/600 W Power, PIR Sensor, 900 sq-ft Coverage, 180 deg Viewing, 30 s to 30 min Time Delay, CFL/Halogen/Incandescent/LED Lamp, 60 Hz Response, Screw Connection, Manual On Control Output, Wall Mounting, 0 to 40 deg C, Black, 4.13 in H x 1.75 in W x 1.22 in D Dimensions
Leviton® Decora® Relay Vacancy Sensor, 1-Pole 3-Way, 120 VAC, 15 A, 1800/600 W Power, PIR Sensor, 900 sq-ft Coverage, 180 deg Viewing, 30 s to 30 min Time Delay, CFL/Halogen/Incandescent/LED Lamp, 60 Hz Response, Screw Connection, Manual On Control Output, Wall Mounting, 0 to 40 deg C, Black, 4.13 in H x 1.75 in W x 1.22 in D Dimensions
Amperage Rating 15 Application Bathrooms, Garages, Hallways, Basements, Utility, Laundry Rooms, Living, Family Rooms, Bedrooms ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IPV15-1LE Color Black Connection Type Screw Control Output Manual ON Country of Origin CN Currency USD Dimensions 4.13 in H x 1.75 in W x 1.22 in D Environmental Conditions Operating Temperature Range (0 to +40 DEG C);Humidity (20% to 90% Non-Condensing) EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 3.7600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 5.3750 in Height [Metric] 6.0325 cm Lamp Type CFL/Halogen/Incandescent/LED Length 12.7500 in Length [Metric] 12.7000 cm Mounting Wall Box Power Rating 1800/600 Response Frequency 60 Size 4.13 H x 1.75 W x 1.22 D IN Standard UL Listed;CA Title 24 Code Compliance;CA Title 20 Code Compliance Sub Brand Decora Supply Voltage 120 VAC Temperature Rating 0 to 40 Time Delay 30 s to 30 min Type 1-Pole 3-Way UNSPSC 45111808.0 UPC 11 07847759854 UPC 12 078477598542 Width 2.81 in Width [Metric] 7.1450 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Coverage 900 Mounting Type Wall Sensor Type PIR Viewing Angle 180 Voltage Rating 120 Bathrooms, Garages, Hallways, Basements, Utility, Laundry Rooms, Living, Family Rooms, Bedrooms Single Pole or 3-Way when Used with IPV0R Sensor Remote or with VP0SR Vizia + Switch Remote, For use with LED, CFL, Incandescent, Fluorescent Ballast or Motor Loads, Ideal for Higher Power Lighting and Motor Loads, Neutral Required for Installations in ne Universal light control switches incandescent, CFL, LED and fluorescent ballasts using relay technology Manual ON/automatic OFF operation for seamless energy management Low profile design eliminates obtrusive "scanning device" look, elegant styling compliments any i Convenient pushbutton provides manual OFF light switching at any time Segmented lens provides optimum sensitivity and performance, it is designed with an e Four optional manual adjustments for delayed OFF time settings maximize energy savings 30 sec (for walking test), 10 min, 20 min and 30 min LED indicator light flashes when sensor detects motion to verify detection is active Compatible with both electronic and magnetic ballasts or 1/6 hp loads Relay switches at the zero crossing point of the AC power curve to ensure maximum contact life
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Bathrooms, Garages, Hallways, Basements, Utility, Laundry Rooms, Living, Family Rooms, Bedrooms |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IPV15-1LE |
| Color | Black |
| Connection Type | Screw |
| Control Output | Manual ON |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.13 in H x 1.75 in W x 1.22 in D |
| Environmental Conditions | Operating Temperature Range (0 to +40 DEG C);Humidity (20% to 90% Non-Condensing) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 3.7600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 5.3750 in |
| Height [Metric] | 6.0325 cm |
| Lamp Type | CFL/Halogen/Incandescent/LED |
| Length | 12.7500 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Mounting | Wall Box |
| Power Rating | 1800/600 |
| Response Frequency | 60 |
| Size | 4.13 H x 1.75 W x 1.22 D IN |
| Standard | UL Listed;CA Title 24 Code Compliance;CA Title 20 Code Compliance |
| Sub Brand | Decora |
| Supply Voltage | 120 VAC |
| Temperature Rating | 0 to 40 |
| Time Delay | 30 s to 30 min |
| Type | 1-Pole 3-Way |
| UNSPSC | 45111808.0 |
| UPC 11 | 07847759854 |
| UPC 12 | 078477598542 |
| Width | 2.81 in |
| Width [Metric] | 7.1450 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Coverage | 900 |
| Mounting Type | Wall |
| Sensor Type | PIR |
| Viewing Angle | 180 |
| Voltage Rating | 120 |
| Bathrooms, Garages, Hallways, Basements, Utility, Laundry Rooms, Living, Family Rooms, Bedrooms |
| Single Pole or 3-Way when Used with IPV0R Sensor Remote or with VP0SR Vizia + Switch Remote, For use with LED, CFL, Incandescent, Fluorescent Ballast or Motor Loads, Ideal for Higher Power Lighting and Motor Loads, Neutral Required for Installations in ne |
| Universal light control switches incandescent, CFL, LED and fluorescent ballasts using relay technology |
| Manual ON/automatic OFF operation for seamless energy management |
| Low profile design eliminates obtrusive "scanning device" look, elegant styling compliments any i |
| Convenient pushbutton provides manual OFF light switching at any time |
| Segmented lens provides optimum sensitivity and performance, it is designed with an e |
| Four optional manual adjustments for delayed OFF time settings maximize energy savings 30 sec (for walking test), 10 min, 20 min and 30 min |
| LED indicator light flashes when sensor detects motion to verify detection is active |
| Compatible with both electronic and magnetic ballasts or 1/6 hp loads |
| Relay switches at the zero crossing point of the AC power curve to ensure maximum contact life |