or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® A5623-2I 3-Way Self-Grounding Standard AC Quiet Switch, 20 A, 1 hp, 2 hp Power Rating
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Decora® A5623-2I 3-Way Self-Grounding Standard AC Quiet Switch, 20 A, 1 hp, 2 hp Power Rating
SKU1281754
MFGR #A5623-2I
Your Cost: $29.31/ea
Leviton® Decora® AC Quiet Switch, 3-Way Self-Grounding Standard, 20 A, 1 hp, 2 hp Power, Rocker Actuator, Threaded Mounting, Back/Side Wire Terminal, 50000 Cycles Operating Cycles, Thermoplastic, Ivory, Environmental Conditions: -40 to 65 deg C Operating Temperature, 4.06 in H x 1.78 in W x 1.15 in D Dimensions
Leviton® Decora® AC Quiet Switch, 3-Way Self-Grounding Standard, 20 A, 1 hp, 2 hp Power, Rocker Actuator, Threaded Mounting, Back/Side Wire Terminal, 50000 Cycles Operating Cycles, Thermoplastic, Ivory, Environmental Conditions: -40 to 65 deg C Operating Temperature, 4.06 in H x 1.78 in W x 1.15 in D Dimensions
Actuator Rocker Application Healthcare Facilities, Educational Institutions, Hospitality Facilities, Commercial Kitchen, Nu ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number A5623-2I Color Ivory Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.06 in H x 1.78 in W x 1.15 in D Environmental Conditions -40 to 65 deg C Operating Temperature EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 6.3750 in Height [Metric] 10.6375 cm Length 8.7500 in Length [Metric] 4.2875 cm Material Thermoplastic Mounting Threaded Operating Cycles 50000 Sub Brand Decora Terminal Type Back/Side Wired Type 3-Way Self-Grounding Standard UNSPSC 39122226 UPC 11 07847772732 UPC 12 078477727324 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1275 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Power Rating 1 hp, 2 hp Voltage Rating 120 V Healthcare Facilities, Educational Institutions, Hospitality Facilities, Commercial Kitchen, Nu Antimicrobial Treated Stainless steel wallplate protected with antimicrobial polyurethane powder coating Mounting screws protected with antimicrobial polyurethane powder coating Powder coating resists fingerprints and has been tested to ISO 7784.2 for durability Rocker material embedded with silver ion antimicrobial additive 1 hp at 120 VAC, 2 hp at 240/277 VAC power rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Rocker |
| Application | Healthcare Facilities, Educational Institutions, Hospitality Facilities, Commercial Kitchen, Nu |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A5623-2I |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.06 in H x 1.78 in W x 1.15 in D |
| Environmental Conditions | -40 to 65 deg C Operating Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 6.3750 in |
| Height [Metric] | 10.6375 cm |
| Length | 8.7500 in |
| Length [Metric] | 4.2875 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Threaded |
| Operating Cycles | 50000 |
| Sub Brand | Decora |
| Terminal Type | Back/Side Wired |
| Type | 3-Way Self-Grounding Standard |
| UNSPSC | 39122226 |
| UPC 11 | 07847772732 |
| UPC 12 | 078477727324 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1275 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Power Rating | 1 hp, 2 hp |
| Voltage Rating | 120 V |
| Healthcare Facilities, Educational Institutions, Hospitality Facilities, Commercial Kitchen, Nu |
| Antimicrobial Treated |
| Stainless steel wallplate protected with antimicrobial polyurethane powder coating |
| Mounting screws protected with antimicrobial polyurethane powder coating |
| Powder coating resists fingerprints and has been tested to ISO 7784.2 for durability |
| Rocker material embedded with silver ion antimicrobial additive |
| 1 hp at 120 VAC, 2 hp at 240/277 VAC power rating |