or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® 5977-DCL Extra Deep Rainproof While-in-Use Standard Wallplate Cover With Self Closing Lid, 1 Gangs, 6.59 in H x 3.3 in W, Thermoplastic, Clear
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Decora® 5977-DCL Extra Deep Rainproof While-in-Use Standard Wallplate Cover With Self Closing Lid, 1 Gangs, 6.59 in H x 3.3 in W, Thermoplastic, Clear
SKU1288504
MFGR #5977-DCL
Your Cost: $30.34/ea
Leviton® Decora® Wallplate Cover, Extra Deep Rainproof While-in-Use Standard, 1 Gangs, 6.59 in H x 3.3 in W Size, (1) GFCI Receptacle Cutout, Orientation: Vertical, Surface Mounting, Plastic Construction, 3-3/4 in Thickness, Thermoplastic, Clear
Leviton® Decora® Wallplate Cover, Extra Deep Rainproof While-in-Use Standard, 1 Gangs, 6.59 in H x 3.3 in W Size, (1) GFCI Receptacle Cutout, Orientation: Vertical, Surface Mounting, Plastic Construction, 3-3/4 in Thickness, Thermoplastic, Clear
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 5977-DCL Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gang 1 Gang Gross Weight Per Pack 5.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 16.1925 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Thermoplastic Mounting Device Orientation Vertical Replaced Catalog Number 5980-CL Standard CSA Certified/UL Listed Stock Status NONSTOCK Type Cover UNSPSC 39121704.0 UPC 11 07847785587 UPC 12 078477855874 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5977-DCL |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gang | 1 Gang |
| Gross Weight Per Pack | 5.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 16.1925 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Device |
| Orientation | Vertical |
| Replaced Catalog Number | 5980-CL |
| Standard | CSA Certified/UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Cover |
| UNSPSC | 39121704.0 |
| UPC 11 | 07847785587 |
| UPC 12 | 078477855874 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |