or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® 41084-SEF Fiber Optic Adapter, ST Connector, Snap-In Mount, Multi-Mode Fiber
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Decora® 41084-SEF Fiber Optic Adapter, ST Connector, Snap-In Mount, Multi-Mode Fiber
SKU1288234
MFGR #41084-SEF
Your Cost: $13.10/ea
Leviton® Decora® Fiber Optic Adapter, ST Connector, Snap-In Mount, Multi-Mode Fiber, Phosphor Bronze, Black
Leviton® Decora® Fiber Optic Adapter, ST Connector, Snap-In Mount, Multi-Mode Fiber, Phosphor Bronze, Black
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 41084-SEF Color Black Country of Origin US Currency USD Enclosure Plastic EU RoHS Indicator C Fiber Type Multimode Gross Weight Per Pack 2.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 2.5400 cm Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Phosphor Bronze (Sleeve) Mounting Snap-in Standard UL Listed;NOM;ACA Certified;TIA-568-C.3 Compliance;TIA 604 Compliance Stock Status NONSTOCK Sub Brand QuickPort Type ST Fiber Adapter UNSPSC 4.322331E+7 UPC 11 07847782010 UPC 12 078477820100 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41084-SEF |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | Plastic |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fiber Type | Multimode |
| Gross Weight Per Pack | 2.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Phosphor Bronze (Sleeve) |
| Mounting | Snap-in |
| Standard | UL Listed;NOM;ACA Certified;TIA-568-C.3 Compliance;TIA 604 Compliance |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | QuickPort |
| Type | ST Fiber Adapter |
| UNSPSC | 4.322331E+7 |
| UPC 11 | 07847782010 |
| UPC 12 | 078477820100 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |