or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Decora® 16352-1P Duplex Heavy Duty Self-Grounding Straight Blade Receptacle With 1 Plug Controlled Markings, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Brown
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Decora® 16352-1P Duplex Heavy Duty Self-Grounding Straight Blade Receptacle With 1 Plug Controlled Markings, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Brown
SKU1281102
MFGR #341-16352-01P
$/ea
Leviton® Decora® Straight Blade Receptacle, Duplex Heavy Duty Self-Grounding, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, Commercial Grade, -40 to 75 deg C, Back/Side Wire Terminal, Polybutylene Terephthalate/Polyester Blend, Brown, 3.81 in H x 1.71 in W x 1.07 in D Dimensions
Leviton® Decora® Straight Blade Receptacle, Duplex Heavy Duty Self-Grounding, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, Commercial Grade, -40 to 75 deg C, Back/Side Wire Terminal, Polybutylene Terephthalate/Polyester Blend, Brown, 3.81 in H x 1.71 in W x 1.07 in D Dimensions
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 341-16352-01P Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3.81 in H x 1.71 in W x 1.07 in D EU RoHS Indicator C Grade Commercial Gross Weight Per Pack 10.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 8.5000 in Horsepower 1 Length 12.7500 in Material Polybutylene Terephthalate/Polyester Blend NEMA Rating NEMA 5-20R Number Of Poles 2 Standard UL / CSA / NOM-ANCE Temperature Rating -40 to 75 Terminal Type Back/Side Wired Type Duplex Heavy Duty Self-Grounding UNSPSC 39121406 UPC 11 07847770476 UPC 12 078477704769 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Color Brown Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Commercial Hot Terminal Split With 1 Plug Controlled Hot terminal split Withstands 2000 VAC per UL 498 dielectric voltage Heavy gauge locked-in wraparound strap Back wire terminals accept up to no 10 AWG copper or copper clad wire, solid or stranded Brass staked on self-grounding clip Heavy duty triple wipe brass contacts for long service life Impact resistant thermoplastic construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 341-16352-01P |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.81 in H x 1.71 in W x 1.07 in D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 10.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 8.5000 in |
| Horsepower | 1 |
| Length | 12.7500 in |
| Material | Polybutylene Terephthalate/Polyester Blend |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Standard | UL / CSA / NOM-ANCE |
| Temperature Rating | -40 to 75 |
| Terminal Type | Back/Side Wired |
| Type | Duplex Heavy Duty Self-Grounding |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847770476 |
| UPC 12 | 078477704769 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Color | Brown |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Commercial |
| Hot Terminal Split With 1 Plug Controlled |
| Hot terminal split |
| Withstands 2000 VAC per UL 498 dielectric voltage |
| Heavy gauge locked-in wraparound strap |
| Back wire terminals accept up to no 10 AWG copper or copper clad wire, solid or stranded |
| Brass staked on self-grounding clip |
| Heavy duty triple wipe brass contacts for long service life |
| Impact resistant thermoplastic construction |