or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® CS8369 Single Locking Receptacle, 250 VAC, 50 A, 3 Poles, 4 Wires, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® CS8369 Single Locking Receptacle, 250 VAC, 50 A, 3 Poles, 4 Wires, Black
SKU424412
MFGR #CS8369
Your Cost: $113.50/ea
Leviton Black & White 50Amp Non-NEMA Locking devices are designed for faster wiring and longer life. Made from tough, impact-resistant nylon housings and metal shrouds, these plugs, connectors, receptacles and flanged inlets are designed for rugged environments like construction sites, commercial shipyards and convention centers.
Leviton Black & White 50Amp Non-NEMA Locking devices are designed for faster wiring and longer life. Made from tough, impact-resistant nylon housings and metal shrouds, these plugs, connectors, receptacles and flanged inlets are designed for rugged environments like construction sites, commercial shipyards and convention centers.
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CS8369 Cord Diameter Nylon Country of Origin MX Currency USD Depth 1.14 in Dielectric Strength 2000 (Min.) V Dimensions 3.69 in H x 2.13 in W x 1.14 in D Enclosure 3 Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Frequency Rating 3 Gross Weight Per Pack 7.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.2500 in Height [Metric] 8.2550 cm Horsepower NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399);RoHS Compliant Length 13.5000 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Nylon Mounting Box NEMA Rating NON-NEMA Number Of Poles 3 Phase 3 Series Black & White Size 3.69 H x 2.13 W x 1.14 D in Standard NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399);RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNOM 057CSA C22.2 No. 42/152105UL 498 File No. E13399UL94 V-0 Flammability Rating Sub Brand Black & White Temperature Rating -40 to +75 °C Terminal Type Non-Nema Type Flush Mount Locking Receptacle UNSPSC 39121406 UPC 11 07847732641 UPC 12 078477326411 Width 2.25 in Width [Metric] 5.7150 cm Wire Size 10-6 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 50 A Color Black Number of Wires 4 Voltage Rating 250 V Commercial Box mounting Non-NEMA rated 10 to 6 AWG wire size Flush mount Flush mounting Non-NEMA configuration Industrial grade 10 to 4 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CS8369 |
| Cord Diameter | Nylon |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.14 in |
| Dielectric Strength | 2000 (Min.) V |
| Dimensions | 3.69 in H x 2.13 in W x 1.14 in D |
| Enclosure | 3 |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 3 |
| Gross Weight Per Pack | 7.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.2500 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Horsepower | NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399);RoHS Compliant |
| Length | 13.5000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Nylon |
| Mounting | Box |
| NEMA Rating | NON-NEMA |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Series | Black & White |
| Size | 3.69 H x 2.13 W x 1.14 D in |
| Standard | NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399);RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNOM 057CSA C22.2 No. 42/152105UL 498 File No. E13399UL94 V-0 Flammability Rating |
| Sub Brand | Black & White |
| Temperature Rating | -40 to +75 °C |
| Terminal Type | Non-Nema |
| Type | Flush Mount Locking Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847732641 |
| UPC 12 | 078477326411 |
| Width | 2.25 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |
| Wire Size | 10-6 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 50 A |
| Color | Black |
| Number of Wires | 4 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Commercial |
| Box mounting |
| Non-NEMA rated |
| 10 to 6 AWG wire size |
| Flush mount |
| Flush mounting |
| Non-NEMA configuration |
| Industrial grade |
| 10 to 4 AWG |