or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® CS8269 Grounding Locking Receptacle, 250 VAC, 50 A, 2 Poles, 3 Wires, Black
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® CS8269 Grounding Locking Receptacle, 250 VAC, 50 A, 2 Poles, 3 Wires, Black
SKU1139345
MFGR #CS8269
Your Cost: $97.60/ea
List: LevitonĀ® Locking Receptacle, Grounding, 250 VAC, 50 A, 2 Pole, 3 Wires, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Nylon, Black, 3.69 in H x 2.13 in W x 1.14 in D Dimensions
LevitonĀ® Locking Receptacle, Grounding, 250 VAC, 50 A, 2 Pole, 3 Wires, Industrial Grade, -40 to 75 deg C, Nylon, Black, 3.69 in H x 2.13 in W x 1.14 in D Dimensions
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CS8269 Connection Back Wired Country of Origin MX Currency USD Depth 1.14 in Dielectric Strength 2000 (Min.) Dimensions 3.69 in H x 2.13 in W x 1.14 in D Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Grade Industrial Gross Weight Per Pack 7.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.2500 in Height [Metric] 8.2550 cm Length 13.5000 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Nylon Mounting Box NEMA Rating Non-NEMA Number Of Poles 2 Standard CSA C22.2 No. 42 (File 152105);CSA Certified (File LR-81290);NOM Certified (057);RoHS Compliant;UL Listed (File E13399);UL Listed 498 (File E13399) Temperature Rating -40 to 75 DEG C Terminal Type Back Wired Type California Style Grounding UNSPSC 39121406 UPC 11 07847732608 UPC 12 078477326084 Width 2.25 in Width [Metric] 5.7150 cm Wire Size 10-4 Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 50 AMP Color Black Number of Wires 3 Voltage Rating 250 Commercial Applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CS8269 |
| Connection | Back Wired |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.14 in |
| Dielectric Strength | 2000 (Min.) |
| Dimensions | 3.69 in H x 2.13 in W x 1.14 in D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 7.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.2500 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Length | 13.5000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Nylon |
| Mounting | Box |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Poles | 2 |
| Standard | CSA C22.2 No. 42 (File 152105);CSA Certified (File LR-81290);NOM Certified (057);RoHS Compliant;UL Listed (File E13399);UL Listed 498 (File E13399) |
| Temperature Rating | -40 to 75 DEG C |
| Terminal Type | Back Wired |
| Type | California Style Grounding |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847732608 |
| UPC 12 | 078477326084 |
| Width | 2.25 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |
| Wire Size | 10-4 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 50 AMP |
| Color | Black |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 250 |
| Commercial Applications |