or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® CS8264C Locking Connector, 250 VAC, 50 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® CS8264C Locking Connector, 250 VAC, 50 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
SKU424409
MFGR #CS8264C
$/ea
Leviton® black & white 50 Amp, Non-NEMA line of industrial grade locking blade devices feature rugged construction that resists impact, sunlight, chemicals and rough use. All contacts and blades are solid one-piece construction for superior conductivity. Corrosion resistant versions feature nickel plated contacts and blades, plus stainless steel shrouds and screws. The ergonomic, fluted-body design with radial gripping edge is ideal for gripping and pulling. The unique cord clamp accepts a wide range of cord sizes, providing a secure grip without damaging the cord. And, they are backed by a limited lifetime warranty.
Leviton® black & white 50 Amp, Non-NEMA line of industrial grade locking blade devices feature rugged construction that resists impact, sunlight, chemicals and rough use. All contacts and blades are solid one-piece construction for superior conductivity. Corrosion resistant versions feature nickel plated contacts and blades, plus stainless steel shrouds and screws. The ergonomic, fluted-body design with radial gripping edge is ideal for gripping and pulling. The unique cord clamp accepts a wide range of cord sizes, providing a secure grip without damaging the cord. And, they are backed by a limited lifetime warranty.
Application Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CS8264C Cord Diameter 0.68 to 1.125 in Country of Origin MX Currency USD Dimensions 2.56 in Dia x 7.1 in L Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Grade Industrial Gross Weight Per Pack 10.4370 lb Gross Weight per Pack Metric 0.47 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.7500 in Height [Metric] 6.9850 cm Length 14.7500 in Length [Metric] 18.0975 cm Material Nylon NEMA Rating Non-NEMA Number Of Poles 2 Standard NOM Certified;CSA Certified;UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498 File No. E13399CSA C22.2 No. 42 File No. 152105NOM 057UL94 V-0 Flammability Rating Sub Brand Black & White Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Screw Type Locking Connector UNSPSC 39121408 UPC 11 07847732607 UPC 12 078477326077 Width 2.75 in Width [Metric] 6.9850 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 50 A Color Black/White Number of Wires 3 Voltage Rating 250 V Industrial Super tough nylon body resists damage from severe impact, abrasion and chemicals Ergonomic, fluted body design with radial grip ridge is ideal for gripping, turning and pulling Cord clamp does not have to be disassembled from body for wiring accepts all wire mesh connection strain reliefs One-piece, rivetless 0.035 in THK brass connector contacts and solid brass plug blades provide maximum conductivity and long service life 50 A devices nylon housing provides excellent impact and chemical resistance Withstands 2000 V per UL498 dielectric voltage Full rated current Max 30 deg C after 150 cycles OL at 150% rated DC current Santoprene TPV dust shield Nylon face module, wiring chamber, standard cable clamp Brass assembly screws, ground post, bronze ground shunt SS 302/304 terminal set screw, plug blade shroud, philips head, SS 304 cable clamp screw 0.062 in THK copper terminal block, 0.1 in THK brass plug blade
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CS8264C |
| Cord Diameter | 0.68 to 1.125 in |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.56 in Dia x 7.1 in L |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 10.4370 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.7500 in |
| Height [Metric] | 6.9850 cm |
| Length | 14.7500 in |
| Length [Metric] | 18.0975 cm |
| Material | Nylon |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Poles | 2 |
| Standard | NOM Certified;CSA Certified;UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498 File No. E13399CSA C22.2 No. 42 File No. 152105NOM 057UL94 V-0 Flammability Rating |
| Sub Brand | Black & White |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Locking Connector |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 07847732607 |
| UPC 12 | 078477326077 |
| Width | 2.75 in |
| Width [Metric] | 6.9850 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 50 A |
| Color | Black/White |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Industrial |
| Super tough nylon body resists damage from severe impact, abrasion and chemicals |
| Ergonomic, fluted body design with radial grip ridge is ideal for gripping, turning and pulling |
| Cord clamp does not have to be disassembled from body for wiring accepts all wire mesh connection strain reliefs |
| One-piece, rivetless 0.035 in THK brass connector contacts and solid brass plug blades provide maximum conductivity and long service life |
| 50 A devices nylon housing provides excellent impact and chemical resistance |
| Withstands 2000 V per UL498 dielectric voltage |
| Full rated current |
| Max 30 deg C after 150 cycles OL at 150% rated DC current |
| Santoprene TPV dust shield |
| Nylon face module, wiring chamber, standard cable clamp |
| Brass assembly screws, ground post, bronze ground shunt |
| SS 302/304 terminal set screw, plug blade shroud, philips head, SS 304 cable clamp screw |
| 0.062 in THK copper terminal block, 0.1 in THK brass plug blade |