or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® CR20-T Duplex Traditional Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Light Almond
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® CR20-T Duplex Traditional Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Light Almond
SKU268425
MFGR #CR20-T
Your Cost: $2.05/ea
List: Leviton's line of Heavy-Duty Specification Grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant, etc., these Commercial Grade devices are the electrical contractor ins choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
Leviton's line of Heavy-Duty Specification Grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant, etc., these Commercial Grade devices are the electrical contractor ins choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
Amperage Rating 20 A Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number CR20-T Color Light Almond Country of Origin US Currency USD Depth 19 in EU RoHS Indicator C Grade Commercial Gross Weight Per Pack 16.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Horsepower 1 hp Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Thermoplastic Mounting Wall Box NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Phase 1 Standard NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNEMA WD1/WD6ANSI C73NOM 057CSA C22.2 No. 42 File No. 152105UL 498 File No. E13399UL94 V-2 Flammability Rating Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal Type Side Wired Type Straight Blade;Duplex Outlet UNSPSC 39121406 UPC 11 07847727303 UPC 12 078477273036 Voltage Rating 125 V Width 1.56 in
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CR20-T |
| Color | Light Almond |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 19 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 16.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Horsepower | 1 hp |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall Box |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 1 |
| Standard | NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNEMA WD1/WD6ANSI C73NOM 057CSA C22.2 No. 42 File No. 152105UL 498 File No. E13399UL94 V-2 Flammability Rating |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal Type | Side Wired |
| Type | Straight Blade;Duplex Outlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847727303 |
| UPC 12 | 078477273036 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 1.56 in |