or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® CR020-I Duplex Traditional Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Ivory
Leviton® CR020-I Duplex Traditional Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Ivory
SKU925011
MFGR #CR020-I
Your Cost: $3.70/ea
Leviton's line of Heavy-Duty Specification Grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant, etc., these Commercial Grade devices are the electrical contractor ins choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
Leviton's line of Heavy-Duty Specification Grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant, etc., these Commercial Grade devices are the electrical contractor ins choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CR020-I Connection Side Wired Country of Origin MX Currency USD Depth 17 in Dielectric Strength 2000 (Min.) V Environmental Conditions Flammability (Rated V-2 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 10.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.3130 in Length 12.4380 in Material Nylon Mounting Wall Box NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Phase 1 Size 46 H x 1.53 W x 17 D in Standard NEMA (WD-2, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Fed Spec WC-596 (File E13399);UL Listed 498 (File E13399) Standards NEMA WD-1/WD-6, ANSI C-73 Approved, CSA C22.2 No 42 File NO 152105 Certified, UL 498 File NO E13399 Listed, NOM 057 Approved Temperature Rating -40 to +60 °C Type Straight Blade;Duplex Outlet UNSPSC 39121406 UPC 11 07847781547 UPC 12 078477815472 Width 1.53 in Wire Size 14-10 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Color Ivory Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Commercial Manufactured to withstand the demands of commercial and institutional applications Heavy-duty brass power contacts for maximum conductivity and plug retention Shallow design for maximum wiring room in box Self grounding Brass double wipe 0.031 thick line contacts Steel 8-32 terminal screws Withstands 2000 V per UL498 dielectric voltage, rated V-2 per UL94 flammability Max 30C after 250 cycles OL at 200 percent rated current narrow body 14 - 10 AWG wire size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CR020-I |
| Connection | Side Wired |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 17 in |
| Dielectric Strength | 2000 (Min.) V |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 10.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.3130 in |
| Length | 12.4380 in |
| Material | Nylon |
| Mounting | Wall Box |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Size | 46 H x 1.53 W x 17 D in |
| Standard | NEMA (WD-2, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Fed Spec WC-596 (File E13399);UL Listed 498 (File E13399) |
| Standards | NEMA WD-1/WD-6, ANSI C-73 Approved, CSA C22.2 No 42 File NO 152105 Certified, UL 498 File NO E13399 Listed, NOM 057 Approved |
| Temperature Rating | -40 to +60 °C |
| Type | Straight Blade;Duplex Outlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847781547 |
| UPC 12 | 078477815472 |
| Width | 1.53 in |
| Wire Size | 14-10 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Color | Ivory |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Commercial |
| Manufactured to withstand the demands of commercial and institutional applications |
| Heavy-duty brass power contacts for maximum conductivity and plug retention |
| Shallow design for maximum wiring room in box |
| Self grounding |
| Brass double wipe 0.031 thick line contacts |
| Steel 8-32 terminal screws |
| Withstands 2000 V per UL498 dielectric voltage, rated V-2 per UL94 flammability |
| Max 30C after 250 cycles OL at 200 percent rated current |
| narrow body |
| 14 - 10 AWG wire size |