or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® Black & White® CS8464C Grounding Locking Connector, 480 VAC, 50 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® Black & White® CS8464C Grounding Locking Connector, 480 VAC, 50 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
SKU574857
MFGR #CS8464C
$/ea
Leviton's Black & White 50 A, Non-NEMA line of industrial grade locking blade devices feature rugged construction that resists impact, sunlight, chemicals and rough use. All contacts and blades are solid one-piece construction for superior conductivity. Corrosion resistant versions feature nickel plated contacts and blades, plus stainless steel shrouds and screws. The ergonomic, fluted-body design with radial gripping edge is ideal for gripping and pulling. The unique cord clamp accepts a wide range of cord sizes, providing a secure grip without damaging the cord. And, they are backed by a limited lifetime warranty.
Leviton's Black & White 50 A, Non-NEMA line of industrial grade locking blade devices feature rugged construction that resists impact, sunlight, chemicals and rough use. All contacts and blades are solid one-piece construction for superior conductivity. Corrosion resistant versions feature nickel plated contacts and blades, plus stainless steel shrouds and screws. The ergonomic, fluted-body design with radial gripping edge is ideal for gripping and pulling. The unique cord clamp accepts a wide range of cord sizes, providing a secure grip without damaging the cord. And, they are backed by a limited lifetime warranty.
Application Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CS8464C Cord Diameter 0.68 to 1.125 in Country of Origin MX Currency USD Dimensions 2.56 in Dia x 7.1 in H Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Grade Industrial Gross Weight Per Pack 1.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.7500 in Height [Metric] 6.9850 cm Length 14.7500 in Length [Metric] 18.0975 cm Material Nylon NEMA Rating Non-Nema Number Of Poles 2 Standard NOM Certified;CSA Certified;UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498 File No. E13399CSA C22.2 No. 42 File No. 152105NOM 057UL94 V-0 Flammability Rating Sub Brand Black & White Temperature Rating -40 to 75 °C Terminal Type Screw Type Locking Connector UNSPSC 39121408 UPC 11 07847732617 UPC 12 078477326176 Width 2.75 in Width [Metric] 6.9850 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 50 A Color Black/White Number of Wires 3 Voltage Rating 480 V Industrial
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CS8464C |
| Cord Diameter | 0.68 to 1.125 in |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.56 in Dia x 7.1 in H |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 1.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.7500 in |
| Height [Metric] | 6.9850 cm |
| Length | 14.7500 in |
| Length [Metric] | 18.0975 cm |
| Material | Nylon |
| NEMA Rating | Non-Nema |
| Number Of Poles | 2 |
| Standard | NOM Certified;CSA Certified;UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 498 File No. E13399CSA C22.2 No. 42 File No. 152105NOM 057UL94 V-0 Flammability Rating |
| Sub Brand | Black & White |
| Temperature Rating | -40 to 75 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Locking Connector |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 07847732617 |
| UPC 12 | 078477326176 |
| Width | 2.75 in |
| Width [Metric] | 6.9850 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 50 A |
| Color | Black/White |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Industrial |