or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® Black & White® 3723 1-Phase Grounding Cable Mount Locking Connector, 347 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® Black & White® 3723 1-Phase Grounding Cable Mount Locking Connector, 347 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
SKU1292035
MFGR #3723
Your Cost: $44.19/ea
Leviton® Black & White® Locking Connector, 1-Phase Grounding Cable Mount, 347 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, NEMA L24-20R, Industrial Grade, 0.385 to 0.78 in Cord Dia, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black/White, 28 in Dia x 3.53 in L
Leviton® Black & White® Locking Connector, 1-Phase Grounding Cable Mount, 347 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, NEMA L24-20R, Industrial Grade, 0.385 to 0.78 in Cord Dia, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black/White, 28 in Dia x 3.53 in L
Application Industrial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3723 Connection Screw Terminal Cord Diameter 0.385 to 0.78 Cord Type S;SO;ST;STO;STW;STW-A;STOW-A;SOO;STOO Country of Origin MX Currency USD Dimensions 28 in Dia x 3.53 in L Environmental Conditions Flammability (Rated V-2);Operating Temperature Range (-40 to +60 DEG C) EU RoHS Indicator C Grade Industrial Gross Weight Per Pack 3.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 4.9380 in Height [Metric] 10.4775 cm Length 11.8130 in Length [Metric] 5.7150 cm Material Nylon Mounting Cable NEMA Rating NEMA L24-20R Number Of Poles 2 Phase 1 Standard ANSI (C-73);CSA Certified (File LR-406);NEMA (WD-1, WD-6);NOM Certified (057);UL Fed Spec WC-596 (File E13393);UL498 (File E13393) Temperature Rating -40 to 60 Terminal Type Screw Type 1-Phase Grounding Cable Mount UNSPSC 39121402 UPC 11 07847782343 UPC 12 078477823439 Width 2.31 in Width [Metric] 5.8750 cm Wire Size 18-10 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 AMP Color Black/White Number of Wires 3 Voltage Rating 347 Industrial
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3723 |
| Connection | Screw Terminal |
| Cord Diameter | 0.385 to 0.78 |
| Cord Type | S;SO;ST;STO;STW;STW-A;STOW-A;SOO;STOO |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 28 in Dia x 3.53 in L |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2);Operating Temperature Range (-40 to +60 DEG C) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 3.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 4.9380 in |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Length | 11.8130 in |
| Length [Metric] | 5.7150 cm |
| Material | Nylon |
| Mounting | Cable |
| NEMA Rating | NEMA L24-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Standard | ANSI (C-73);CSA Certified (File LR-406);NEMA (WD-1, WD-6);NOM Certified (057);UL Fed Spec WC-596 (File E13393);UL498 (File E13393) |
| Temperature Rating | -40 to 60 |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 1-Phase Grounding Cable Mount |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 07847782343 |
| UPC 12 | 078477823439 |
| Width | 2.31 in |
| Width [Metric] | 5.8750 cm |
| Wire Size | 18-10 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 AMP |
| Color | Black/White |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 347 |
| Industrial |