or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® BR20-E Traditional Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® BR20-E Traditional Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black
SKU168295
MFGR #BR20-E
Your Cost: $3.15/ea
List: Leviton's line of Heavy-Duty Specification Grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant, etc., these Commercial Grade devices are the electrical contractor ins choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
Leviton's line of Heavy-Duty Specification Grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant, etc., these Commercial Grade devices are the electrical contractor ins choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
Amperage Rating 20 A Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number BR20-E Color Black Connection Back and Side Wired Country of Origin UKN Currency USD Depth 19 in Enclosure NEMA WD-1/WD-2/WD-6 EU RoHS Indicator C Grade Commercial Gross Weight Per Pack 21.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Horsepower 1 hp Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Nylon Mounting Wall Box NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Phase 1 Standard NEMA (WD-2, WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI (C-73)CSA C22.2 No. 42 File No. 152105UL 498 File NO E13399 ListedNOM CertifiedUL94 Flammability Rating Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal Type Back/Side Wired Type Straight Blade;Duplex Outlet UNSPSC 39121406 UPC 11 07847781982 UPC 12 078477819821 Voltage Rating 125 V Width 1.56 in Commercial Manufactured to withstand the demands of commercial and institutional applications Heavy duty brass power contacts for maximum conductivity and plug retention Shallow design for maximum wiring room in box Self grounding Brass triple wipe 0.031 thick line contact Brass 10-32 terminal screws Withstands 2000 V per UL498 dielectric voltage, rated V-2 per UL94 flammability Max 30C after 250 cycles OL at 200 percent rated current Duplex, narrow body 14 - 10 AWG wire size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BR20-E |
| Color | Black |
| Connection | Back and Side Wired |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| Depth | 19 in |
| Enclosure | NEMA WD-1/WD-2/WD-6 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 21.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Horsepower | 1 hp |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Nylon |
| Mounting | Wall Box |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 1 |
| Standard | NEMA (WD-2, WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI (C-73)CSA C22.2 No. 42 File No. 152105UL 498 File NO E13399 ListedNOM CertifiedUL94 Flammability Rating |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal Type | Back/Side Wired |
| Type | Straight Blade;Duplex Outlet |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847781982 |
| UPC 12 | 078477819821 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 1.56 in |
| Commercial |
| Manufactured to withstand the demands of commercial and institutional applications |
| Heavy duty brass power contacts for maximum conductivity and plug retention |
| Shallow design for maximum wiring room in box |
| Self grounding |
| Brass triple wipe 0.031 thick line contact |
| Brass 10-32 terminal screws |
| Withstands 2000 V per UL498 dielectric voltage, rated V-2 per UL94 flammability |
| Max 30C after 250 cycles OL at 200 percent rated current |
| Duplex, narrow body |
| 14 - 10 AWG wire size |