or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® BB63-A Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 63 A Flush Receptacle, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® BB63-A Watertight Pin and Sleeve Back Box, For Use With 63 A Flush Receptacle, Plastic
SKU1282286
MFGR #BB63-A
$/ea
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, Watertight, For Use With: 63 A Flush Receptacle, Plastic, Gray
LevitonĀ® Pin and Sleeve Back Box, Watertight, For Use With: 63 A Flush Receptacle, Plastic, Gray
Application Commercial and Industrial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BB63-A Color Gray Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 15.4001 lb Gross Weight per Pack Metric 0.40 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 11.9990 cm Length 23.0310 in Length [Metric] 28.0010 cm Type PIN AND SLEEVE BACK BOX UNSPSC 39121404 UPC 11 07847767968 UPC 12 078477679685 Width [Metric] 11.9990 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Height 15.9450 in Material Plastic Width 4.72 in Commercial and Industrial Applications Watertight IP67 enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial and Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BB63-A |
| Color | Gray |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 15.4001 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 11.9990 cm |
| Length | 23.0310 in |
| Length [Metric] | 28.0010 cm |
| Type | PIN AND SLEEVE BACK BOX |
| UNSPSC | 39121404 |
| UPC 11 | 07847767968 |
| UPC 12 | 078477679685 |
| Width [Metric] | 11.9990 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Height | 15.9450 in |
| Material | Plastic |
| Width | 4.72 in |
| Commercial and Industrial Applications |
| Watertight |
| IP67 enclosure |