or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 9878 Keyless Lampholder, 660 W, 600 VAC, Medium Incandescent Lamp
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 9878 Keyless Lampholder, 660 W, 600 VAC, Medium Incandescent Lamp
SKU7877
MFGR #9878
$/ea
Leviton® Lampholder, Keyless, 660 W Lamp, 600 VAC, Incandescent Lamp, Medium Lamp Base, Porcelain, White
Leviton® Lampholder, Keyless, 660 W Lamp, 600 VAC, Incandescent Lamp, Medium Lamp Base, Porcelain, White
Application Commercial ARRA Compliant C Base Medium Buy American Compliant C Catalog Number 9878 Color White Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.6250 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 7.8750 in Length [Metric] 12.7000 cm Material Porcelain Standards RoHS Compliant Type Keyless;Incandescent UNSPSC 39111803 UPC 11 07847719967 UPC 12 078477199671 Width 7.25 in Width [Metric] 18.4150 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Lamp Base Type Medium Lamp Type Incandescent Lamp Wattage 660 W Voltage Rating 600 V Commercial Keyless Fixture Socket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Base | Medium |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 9878 |
| Color | White |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.6250 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 7.8750 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Material | Porcelain |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Keyless;Incandescent |
| UNSPSC | 39111803 |
| UPC 11 | 07847719967 |
| UPC 12 | 078477199671 |
| Width | 7.25 in |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Lamp Base Type | Medium |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Wattage | 660 W |
| Voltage Rating | 600 V |
| Commercial |
| Keyless Fixture Socket |