or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 41292-3DT MOS Connector Module, RCA Connector, 3 Ports, Feed Through Termination, Snap-In Mount, Light Almond
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 41292-3DT MOS Connector Module, RCA Connector, 3 Ports, Feed Through Termination, Snap-In Mount, Light Almond
SKU1281039
MFGR #41292-3DT
$/ea
LevitonĀ® MOS Connector Module, RCA Connector, Snap-In Mount, 1 Gangs, 3 Ports, Feed Through, For Use With: Multimedia Outlet System Wallplate, Plastic, Light Almond, 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in D
LevitonĀ® MOS Connector Module, RCA Connector, Snap-In Mount, 1 Gangs, 3 Ports, Feed Through, For Use With: Multimedia Outlet System Wallplate, Plastic, Light Almond, 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in D
Application Commercial and Residential Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41292-3DT Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gang 1 Gross Weight Per Pack 10.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.19 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 5.5000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 7.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Number of Gangs 1 Standard cULus Listed Type RCA Feedthrough UNSPSC 39121704 UPC 11 07847762947 UPC 12 078477629475 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Light Almond Commercial and Residential Applications Fire-retardant plastic 1-unit high module with three RCA adapters Includes audio/video red-right, black-left, yellow-video (composite), red-PR, blue-PB, gr Fire retardant plastic
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial and Residential Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41292-3DT |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 10.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | cULus Listed |
| Type | RCA Feedthrough |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 07847762947 |
| UPC 12 | 078477629475 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Light Almond |
| Commercial and Residential Applications |
| Fire-retardant plastic |
| 1-unit high module with three RCA adapters |
| Includes audio/video red-right, black-left, yellow-video (composite), red-PR, blue-PB, gr |
| Fire retardant plastic |