or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 3330 Locking Receptacle, 125/250 VAC, 30 A, 3 Poles, 3 Wires, Black
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 3330 Locking Receptacle, 125/250 VAC, 30 A, 3 Poles, 3 Wires, Black
SKU1291745
MFGR #3330
$/ea
LevitonĀ® Locking Receptacle, 125/250 VAC, 30 A, 3 Pole, 3 Wires, Commercial Grade, -40 to 60 deg C, Nylon, Black, 3.62 in H x 1.7 in W x 1.43 in D Dimensions
LevitonĀ® Locking Receptacle, 125/250 VAC, 30 A, 3 Pole, 3 Wires, Commercial Grade, -40 to 60 deg C, Nylon, Black, 3.62 in H x 1.7 in W x 1.43 in D Dimensions
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3330 Connection Back Wired;Side Wired Country of Origin MX Currency USD Depth 1.43 in Dielectric Strength 2000 (Min.) Environmental Conditions Flammability (Rated V-2 per UL94, Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 7.6380 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.7500 in Height [Metric] 10.4775 cm Length 13.3750 in Length [Metric] 4.6050 cm Material Nylon Mounting Box NEMA Rating Non-NEMA Standard NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File LR-406);UL Listed 498 (File E13399) Temperature Rating -40 to +60 °C Type Flush Mount Locking Receptacle UNSPSC 39121406 UPC 11 07847782157 UPC 12 078477821572 Width 1.88 in Width [Metric] 4.7625 cm Wire Size 16-8 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 30 A Number of Wires 3 Voltage Rating 125;250 Commercial
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3330 |
| Connection | Back Wired;Side Wired |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.43 in |
| Dielectric Strength | 2000 (Min.) |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94, Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 7.6380 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.7500 in |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Length | 13.3750 in |
| Length [Metric] | 4.6050 cm |
| Material | Nylon |
| Mounting | Box |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Standard | NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File LR-406);UL Listed 498 (File E13399) |
| Temperature Rating | -40 to +60 °C |
| Type | Flush Mount Locking Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847782157 |
| UPC 12 | 078477821572 |
| Width | 1.88 in |
| Width [Metric] | 4.7625 cm |
| Wire Size | 16-8 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 30 A |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125;250 |
| Commercial |