or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 21254-I Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Ivory
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 21254-I Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Ivory
SKU8545
MFGR #21254-I
$/ea
Leviton® line of Heavy Duty industrial grade receptacles are available with a number of wiring options and features. The beauty, durability and versatility of Decora® devices and surge suppression receptacles are perfect for a variety of industrial applications.
Leviton® line of Heavy Duty industrial grade receptacles are available with a number of wiring options and features. The beauty, durability and versatility of Decora® devices and surge suppression receptacles are perfect for a variety of industrial applications.
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 21254-I Connection Screw Terminal Country of Origin MX Currency USD Depth 1.15 in Dielectric Strength 2000 (Min.) V Dimensions 4.5 in L x 4.5 in W x 1.15 in D Environmental Conditions Flammability (Rated V-2 per UL94) EU RoHS Indicator C Grade Commercial Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.27 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.5000 in Height [Metric] 11.5875 cm Horsepower 1 hp Length 12.7500 in Length [Metric] 11.5875 cm Material Nylon Mounting Wall Box NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Phase 1 Size 4.50 L x 4.50 W x 1.15 D in Standard NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNEMA WD1/WD6ANSI C73NOM 057CSA C22.2 No. 42 File No. 152105UL 498 File No. E13399UL94 V-2 Flammability Rating Temperature Rating -40 to +60 °C Terminal Type Screw Type Straight Blade;Four-In-One UNSPSC 39121406 UPC 11 07847783075 UPC 12 078477830758 Width 1.78 in Width [Metric] 4.5237 cm Wire Size 14-12 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 20 A Color Ivory Number of Wires 3 Voltage Rating 125 V Commercial Wallbox mounting Grounding 1-phase 2000 V (min) dielectric strength UL 94 V-2 flammability rating Industrial series extra heavy duty specification grade Galvanized steel strap 4-In-1 Screw connection 14 - 12 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 21254-I |
| Connection | Screw Terminal |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.15 in |
| Dielectric Strength | 2000 (Min.) V |
| Dimensions | 4.5 in L x 4.5 in W x 1.15 in D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.5000 in |
| Height [Metric] | 11.5875 cm |
| Horsepower | 1 hp |
| Length | 12.7500 in |
| Length [Metric] | 11.5875 cm |
| Material | Nylon |
| Mounting | Wall Box |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Size | 4.50 L x 4.50 W x 1.15 D in |
| Standard | NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File 152105);UL Listed 498 (File E13399) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNEMA WD1/WD6ANSI C73NOM 057CSA C22.2 No. 42 File No. 152105UL 498 File No. E13399UL94 V-2 Flammability Rating |
| Temperature Rating | -40 to +60 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Straight Blade;Four-In-One |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 07847783075 |
| UPC 12 | 078477830758 |
| Width | 1.78 in |
| Width [Metric] | 4.5237 cm |
| Wire Size | 14-12 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 20 A |
| Color | Ivory |
| Number of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Commercial |
| Wallbox mounting |
| Grounding |
| 1-phase |
| 2000 V (min) dielectric strength |
| UL 94 V-2 flammability rating |
| Industrial series extra heavy duty specification grade |
| Galvanized steel strap |
| 4-In-1 |
| Screw connection |
| 14 - 12 AWG |