or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems SHCM251033 Flexible Cord Connector, M25 Trade, 0.38 to 0.5 in Cable Openings, Aluminum, Machined
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems SHCM251033 Flexible Cord Connector, M25 Trade, 0.38 to 0.5 in Cable Openings, Aluminum, Machined
SKU764807
MFGR #SHCM251033
Your Cost: $24.26/ea
Hubbell has the broadest line and the widest choice of materials in the industry. NPT hub sizes from 1/4 to 3 in in straight male end, 90 deg, 45 deg, female and underground feed connectors. They are available in your choice of aluminum, plated steel, nylon and stainless steel.
Hubbell has the broadest line and the widest choice of materials in the industry. NPT hub sizes from 1/4 to 3 in in straight male end, 90 deg, 45 deg, female and underground feed connectors. They are available in your choice of aluminum, plated steel, nylon and stainless steel.
Application Straight Female- Form 2 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type Jacketed Catalog Number SHCM251033 Color Silver Conductor Range 0.38-0.5 in (9.7-12.7 mm) Connection Type Male Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Suitable For Use In Wet Locations When Used With A Listed Nylon Washer Between Box And Fitting. EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 1.14 in Height [Metric] 2.8956 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Mounting Locknut or Tapped Opening NEMA Rating NEMA Type 4, 4X, 12 and 13 Number Of Conductors Single Returnable Y Series SHC Size M25 Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514B Sub Brand Kellems Wire Management Temperature Rating Minimum -30 Deg F to 225 Deg F (-34 Deg C to 107 Deg C) °F Type Metric UNSPSC 39121431 UPC 11 78358577468 UPC 12 783585774688 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Cable Openings 0.38 to 0.5 in Finish Machined Material Aluminum Trade Size M25 Straight Female- Form 2 Standard Product Machined threads provide a strong positive seal, the tapered interior dome easily drives the bushing into the connector body Connector body is a 1-piece design with machined threads Lubricated neoprene bushing compresses easily for a liquidtight seal and added pull-out protection Patented GOTCHA® ring incorporates a split hinge design to prevent friction and provide strain relief, also color-coded for sizing identification Blue color code F2 form size NEMA 4/4X/12/13 enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Straight Female- Form 2 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | Jacketed |
| Catalog Number | SHCM251033 |
| Color | Silver |
| Conductor Range | 0.38-0.5 in (9.7-12.7 mm) |
| Connection Type | Male |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Suitable For Use In Wet Locations When Used With A Listed Nylon Washer Between Box And Fitting. |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 1.14 in |
| Height [Metric] | 2.8956 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Mounting | Locknut or Tapped Opening |
| NEMA Rating | NEMA Type 4, 4X, 12 and 13 |
| Number Of Conductors | Single |
| Returnable | Y |
| Series | SHC |
| Size | M25 |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514B |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Temperature Rating | Minimum -30 Deg F to 225 Deg F (-34 Deg C to 107 Deg C) °F |
| Type | Metric |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78358577468 |
| UPC 12 | 783585774688 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Cable Openings | 0.38 to 0.5 in |
| Finish | Machined |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | M25 |
| Straight Female- Form 2 |
| Standard Product |
| Machined threads provide a strong positive seal, the tapered interior dome easily drives the bushing into the connector body |
| Connector body is a 1-piece design with machined threads |
| Lubricated neoprene bushing compresses easily for a liquidtight seal and added pull-out protection |
| Patented GOTCHA® ring incorporates a split hinge design to prevent friction and provide strain relief, also color-coded for sizing identification |
| Blue color code |
| F2 form size |
| NEMA 4/4X/12/13 enclosure |