or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems SECP9GA Low Profile Cord Connector, PG9 Trade, 1 Conductors, 0.18 to 0.31 in Cable Openings, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems SECP9GA Low Profile Cord Connector, PG9 Trade, 1 Conductors, 0.18 to 0.31 in Cable Openings, Nylon
SKU330257
MFGR #SECP9GA
Your Cost: $2.48/ea
Hubbell's multi-hole connectors offer several NPT sizes with a variety of openings to be used in any application where multi-conductor cords and cables are in use. Hubbell's skinned multi-hole connectors feature a field modifiable design with the holes skinned over to allow only the holes that are needed to be un-skinned and utilized. Nine hole and thirteen hole versions with 5.5MM openings accommodate most solar panel installations. Nine hole connectors are utilized in four string applications and thirteen hole connectors are utilized in six string applications with the extra hole being utilized for a ground wire. Multi-hole cord connectors can be used in numerous applications in addition to solar including industrial equipment, medical equipment, motors & generators, pumps, control panels, hydraulic lifts, scientific and other instruments, and robotics.
Hubbell's multi-hole connectors offer several NPT sizes with a variety of openings to be used in any application where multi-conductor cords and cables are in use. Hubbell's skinned multi-hole connectors feature a field modifiable design with the holes skinned over to allow only the holes that are needed to be un-skinned and utilized. Nine hole and thirteen hole versions with 5.5MM openings accommodate most solar panel installations. Nine hole connectors are utilized in four string applications and thirteen hole connectors are utilized in six string applications with the extra hole being utilized for a ground wire. Multi-hole cord connectors can be used in numerous applications in addition to solar including industrial equipment, medical equipment, motors & generators, pumps, control panels, hydraulic lifts, scientific and other instruments, and robotics.
Application Straight Male Connector ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type Jacketed Catalog Number SECP9GA Color Gray Conductor Range 0.18-0.31 in (4.6-7.9 mm) Connection Type Straight Male Country of Origin US Currency USD Dimensions 1-1/4 in L Environmental Conditions Suitable For Use In Wet Locations When Used With A Listed Nylon Washer Between Box And Fitting. EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.82 in Height [Metric] 2.0828 cm Length 1.24 in Length [Metric] 3.1496 cm Mounting Locknut or Tapped Opening NEMA Rating IP66 Number Of Conductors Single Returnable Y Size PG9 Standard UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514B Sub Brand Kellems Wire Management Temperature Rating Minimum -22 Deg F to 225 Deg F (-30 Deg C to 107 Deg C) °F Type Connector UNSPSC 39121431 UPC 11 78358501824 UPC 12 783585018249 Width 0.82 in Width [Metric] 2.0828 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Cable Openings 0.18 to 0.31 in Finish Smooth Material Non-metallic Trade Size PG9 Straight Male Connector Standard Product Suitable for use in wet locations when used with a listed nylon washer between box and fitting One-piece design with machined threads Ideal for any application where weight, conductivity or corrosion may be an issue Cord grips are made of nylon construction with TPE sealing glands that resist salt water, weak acids, gasoline, alcohol, oil, grease and common solvents UV-resistant nylon IP68 degree of protection per DIN 40050 up to 70 psi (5 bar) Polyamide material Neoprene sealing grommet
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Straight Male Connector |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | Jacketed |
| Catalog Number | SECP9GA |
| Color | Gray |
| Conductor Range | 0.18-0.31 in (4.6-7.9 mm) |
| Connection Type | Straight Male |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-1/4 in L |
| Environmental Conditions | Suitable For Use In Wet Locations When Used With A Listed Nylon Washer Between Box And Fitting. |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.82 in |
| Height [Metric] | 2.0828 cm |
| Length | 1.24 in |
| Length [Metric] | 3.1496 cm |
| Mounting | Locknut or Tapped Opening |
| NEMA Rating | IP66 |
| Number Of Conductors | Single |
| Returnable | Y |
| Size | PG9 |
| Standard | UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514B |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Temperature Rating | Minimum -22 Deg F to 225 Deg F (-30 Deg C to 107 Deg C) °F |
| Type | Connector |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78358501824 |
| UPC 12 | 783585018249 |
| Width | 0.82 in |
| Width [Metric] | 2.0828 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Cable Openings | 0.18 to 0.31 in |
| Finish | Smooth |
| Material | Non-metallic |
| Trade Size | PG9 |
| Straight Male Connector |
| Standard Product |
| Suitable for use in wet locations when used with a listed nylon washer between box and fitting |
| One-piece design with machined threads |
| Ideal for any application where weight, conductivity or corrosion may be an issue |
| Cord grips are made of nylon construction with TPE sealing glands that resist salt water, weak acids, gasoline, alcohol, oil, grease and common solvents |
| UV-resistant nylon |
| IP68 degree of protection per DIN 40050 up to 70 psi (5 bar) |
| Polyamide material |
| Neoprene sealing grommet |