or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® Industrial Lighting AW-D-P-3-120 Twin Head Area Warning Light, 120 VAC, 6.5 W, Audible Alarm/LED Lamp, Red Lens
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® Industrial Lighting AW-D-P-3-120 Twin Head Area Warning Light, 120 VAC, 6.5 W, Audible Alarm/LED Lamp, Red Lens
SKUPDW~10129178
MFGR #AW-D-P-3-120
Call For Price
Hubbell® Industrial Lighting Area Warning Light, Twin Head, 120 VAC, 6.5 W, Audible Alarm/LED Lamp, Red Lens, NEMA 4X/IP66, Polycarbonate Housing, 8.9 in H x 14.4 in W
Hubbell® Industrial Lighting Area Warning Light, Twin Head, 120 VAC, 6.5 W, Audible Alarm/LED Lamp, Red Lens, NEMA 4X/IP66, Polycarbonate Housing, 8.9 in H x 14.4 in W
Catalog Number AW-D-P-3-120 Country of Origin MX Gross Weight Per Pack 6.8500 lb Housing Material Polycarbonate Material Die-Cast Aluminum NEMA Rating NEMA 4X/IP66 Standard FAA Style Dual head Type Area warning light UNSPSC 39111706 UPC 11 78598801286 UPC 12 785988012862 Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Lighting Manufacturer Hubbell Color Red Lamp Type LED Voltage Rating 120 VAC Application Obstruction indication for building and towers ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Area warning light Gross Weight per Pack Metric 3.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8531809051 Height 6.62 in Height [Metric] 16.8275 cm Returnable Y Wattage 13 W
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | AW-D-P-3-120 |
| Country of Origin | MX |
| Gross Weight Per Pack | 6.8500 lb |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| NEMA Rating | NEMA 4X/IP66 |
| Standard | FAA |
| Style | Dual head |
| Type | Area warning light |
| UNSPSC | 39111706 |
| UPC 11 | 78598801286 |
| UPC 12 | 785988012862 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Lighting |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Red |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Application | Obstruction indication for building and towers |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Area warning light |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809051 |
| Height | 6.62 in |
| Height [Metric] | 16.8275 cm |
| Returnable | Y |
| Wattage | 13 W |