Fluke® FLUKE-87-5 80 True-RMS Digital Multimeter, 0 to 1000 VAC, 10 A, 50 mOhm, 20000 Count Digital Display
Custom_Product_Images_Illustration
Fluke®
SKU106529
MFGR #FLUKE-87-5
When productivity is on the line and you need to solve problems fast, the Fluke 87V delivers the accuracy and advanced troubleshooting capabilities you need. Designed specifically to handle complex signals, the 87V industrial multimeter, allows you to gain productivity by taking the guesswork out of drive system troubleshooting even in loud, high energy, and high altitude locations.
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
10/20 A
Application
Voltage, current, frequency and capacitance measurements for everyday use
ARRA Compliant
C
Bandwidth
20 kHz
Battery
9 V zinc, NEDA 1604 or 6F22 or 006P V
Buy American Compliant
C
Capacitance
9,999 µF Farad
Catalog Number
FLUKE-87-5
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
7.35 x 3.41 x 1.25 in
Diode Test
Yes
Display
Digital 6000 counts updates 4/sec, 19,999 counts in high-resolution mode; Analog 32 segments, updates 40/sec; Frequency 19,999 counts, updates 3/sec at > 10 Hz
Display Type
Analog/Digital
Enclosure
Hard plastic
EU RoHS Indicator
U
Frequency Rating
200k Hz
Gross Weight Per Pack
2.1900 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.49
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.56 in
Height [Metric]
6.5024 cm
Length
10.24 in
Length [Metric]
26.0096 cm
Material
Hard Plastic
Model
Fluke 87V
Peak Hold
Yes
Resistance
50 MO Ohm
Resolution
10 uV/0.1 mV
Safety Rating
EN 61010-1 to CAT IV 600 VAC/VDC/CAT III 1000 VAC/VDC
Standard
Overvoltage category: EN 61010-1 to 1000 V CAT III, 600 V CAT IV; Agency approvals: UL, CSA, TÜV, VDE listed
Temperature Rating
Type
Industrial Multimeter
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
1k V
Width
6.50 in