Fluke® FLUKE-83-5 INDL UKNTIM
Custom_Product_Images_Illustration
Fluke® FLUKE-83-5 INDL UKNTIM
SKU158487
MFGR #FLUKE-83-5
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
10/20 A
Application
Voltage, current, frequency and capacitance measurements for everyday use
ARRA Compliant
C
Battery
9 V zinc, NEDA 1604 or 6F22 or 006P V
Buy American Compliant
C
Capacitance
9,999 µF Farad
Catalog Number
FLUKE-83-5
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
7.35 x 3.41 x 1.25 in
Diode Test
Yes
Display
Digital 6000 counts updates 4/sec; Analog 32 segments, updates 40/sec; Frequency 19,999 counts, updates 3/sec at > 10 Hz
Enclosure
Hard plastic
EU RoHS Indicator
U
Frequency Rating
200k Hz
Gross Weight Per Pack
1.5900 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.72
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.50 in
Height [Metric]
8.8900 cm
Length
10.98 in
Length [Metric]
27.8892 cm
Model
Fluke 83V
Peak Hold
Yes
Resistance
50 MO Ohm
Standard
Overvoltage category: EN 61010-1 to 1000 V CAT III, 600 V CAT IV; Agency approvals: CSA, TÜV
Type
Industrial Multimeter
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
1k V
Width
6.50 in