Catamount® GRPE-052-9-C Thomas & Betts GROMMETING EXTD NAT POLTHN .052 10"
SKU524604
MFGR #GRPE-052-9-C
Extruded Grommeting, Natural Polyethylene for Temperatures up to 85 Degrees Celsius (185 F), Height of 4.82mm (0.19 Inches), Width of 3.17mm (0.125 Inches), Thickness 1.02mm (0.04 Inches), Width Maximum Panel Thickness of 1.32mm (0.052 Inches), 30.48m (100 Foot) Reel
Alternate Catalog Number
7TAG009750R0038
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
GRPE-052-9-C
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Flammability Rating
94 HB
Gross Volume Per Pack
0.13
Gross Volume per Pack Metric
0.00
Gross Weight Per Pack
0.8600 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.39
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.25 in
Height [Metric]
3.1750 cm
Item Group
1Q
Item Group 2
1QH
Length [Metric]
38.1000 cm
Returnable
Standards
ARRA CompliantBAA CompliantRoHS Compliant
Sub Brand
Catamount
Temperature Rating
185 °F
Type
Grommeting
Width
12.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Catamount®
Manufacturer
Thomas & Betts
Color
Ivory
Length
15.00 in
Material
Polyethylene
Panel Thickness
0.052 in