or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line AW1614P Flat JIC Panel, 12.87 in W x 14.87 in H, Steel, White
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line AW1614P Flat JIC Panel, 12.87 in W x 14.87 in H, Steel, White
SKU304640
MFGR #AW1614P
Your Cost: $55.03/ea
List: B-Line JIC Panel, Flat, 12.87 in Width, 14.87 in Height, For Use With: 16 x 14 in NEMA 12 Continuous Hinged Cover Enclosure, Steel, White
B-Line JIC Panel, Flat, 12.87 in Width, 14.87 in Height, For Use With: 16 x 14 in NEMA 12 Continuous Hinged Cover Enclosure, Steel, White
Alternate Catalog Number 78205179390 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AW1614P Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.6350 lb Gross Weight per Pack Metric 1.65 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 37.7698 cm Length [Metric] 32.7025 cm Returnable Y Size 12.87 In Width X 14.87 In Height Standard CSA C22.2.,UL Listed,NEMA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedCSA CertifiedIEC Certified Sub Brand B-Line series Suitable For Use With 16 in H x 14 in W NEMA 12 Continuous Hinged Cover Enclosure Type Flat Solid UNSPSC 39121321 UPC 11 78205179390 UPC 12 782051793901 Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Color White Height 14.87 in Length 12.88 in Material Steel Width 14.00 in Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Mfg. Process Electrification and ControlCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringDatacenters - Datacenters - Other Hole Diameter 0.25 in 1/4 in dia Hole 14 ga stee
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205179390 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AW1614P |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.6350 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 37.7698 cm |
| Length [Metric] | 32.7025 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 12.87 In Width X 14.87 In Height |
| Standard | CSA C22.2.,UL Listed,NEMA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedCSA CertifiedIEC Certified |
| Sub Brand | B-Line series |
| Suitable For Use With | 16 in H x 14 in W NEMA 12 Continuous Hinged Cover Enclosure |
| Type | Flat Solid |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78205179390 |
| UPC 12 | 782051793901 |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Color | White |
| Height | 14.87 in |
| Length | 12.88 in |
| Material | Steel |
| Width | 14.00 in |
| Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Mfg. Process Electrification and ControlCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringDatacenters - Datacenters - Other |
| Hole Diameter 0.25 in |
| 1/4 in dia Hole |
| 14 ga stee |