or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 8812-3RHS NK Lay-In Wireway, 12 in L 8 in H, Threaded Cover, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 8812-3RHS NK Lay-In Wireway, 12 in L 8 in H, Threaded Cover, Steel
SKU1100324
MFGR #8812-3RHS NK
Your Cost: $164.58/ea
List: B-Line Lay-In Wireway, 12 in Length, 8 in Height, Threaded Cover, NEMA 3R, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated
B-Line Lay-In Wireway, 12 in Length, 8 in Height, Threaded Cover, NEMA 3R, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated
Alternate Catalog Number 78205166229 Catalog Number 8812-3RHS NK Color Gray Country of Origin US Currency USD Finish Galvanneal Gross Weight Per Pack 6.6030 lb NEMA Rating NEMA 3R/IP32 Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870CSA C22.2 No. 26IEC 60529 UNSPSC 39131710 UPC 11 78205166229 UPC 12 78205166229 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Hinged Height 8 in Length 12 in Material Steel Width 8 in Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or brushed aluminum Wireway body has embossed mounting holes on the back Cover is secured to the body with gasketed retaining screw Variety of fittings allow runs which can change directions, size, junction and terminate, as well as, expansion and contraction Wireway connectors (sold separately) have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable Wireway connectors have a locking feature for optional pad locking Removable hinge cover construction Z-slots for quick-connect connection method Wireways 120 in L has two overlapping covers A2 discount schedule RHS subclass Type 3R EnviroShield™ system Galvannealed steel with ANSI 61 gray acrylic electro coat finish and zinc plated hardware (4) 1/4 in Dia hole with mounting embossment Wireway exceeding 72 in L has two covers 5-3/4 in mounting hole spacing Without knockout Without knockouts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205166229 |
| Catalog Number | 8812-3RHS NK |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Galvanneal |
| Gross Weight Per Pack | 6.6030 lb |
| NEMA Rating | NEMA 3R/IP32 |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870CSA C22.2 No. 26IEC 60529 |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78205166229 |
| UPC 12 | 78205166229 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Hinged |
| Height | 8 in |
| Length | 12 in |
| Material | Steel |
| Width | 8 in |
| Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or brushed aluminum |
| Wireway body has embossed mounting holes on the back |
| Cover is secured to the body with gasketed retaining screw |
| Variety of fittings allow runs which can change directions, size, junction and terminate, as well as, expansion and contraction |
| Wireway connectors (sold separately) have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable |
| Wireway connectors have a locking feature for optional pad locking |
| Removable hinge cover construction |
| Z-slots for quick-connect connection method |
| Wireways 120 in L has two overlapping covers |
| A2 discount schedule |
| RHS subclass |
| Type 3R EnviroShield™ system |
| Galvannealed steel with ANSI 61 gray acrylic electro coat finish and zinc plated hardware |
| (4) 1/4 in Dia hole with mounting embossment |
| Wireway exceeding 72 in L has two covers |
| 5-3/4 in mounting hole spacing |
| Without knockout |
| Without knockouts |