or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 66-4XSFE45 Wireway Elbow, 45 deg Bend Angle, 6 in H x 6 in W, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 66-4XSFE45 Wireway Elbow, 45 deg Bend Angle, 6 in H x 6 in W, 304 Stainless Steel
SKU483011
MFGR #66-4XSFE45
Your Cost: $1,028.24/ea
List: B-Line Wireway Elbow, 45 deg Bend, 6 in H x 6 in W, For Use With: Type 4X Feed-Through Wireway, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
B-Line Wireway Elbow, 45 deg Bend, 6 in H x 6 in W, For Use With: Type 4X Feed-Through Wireway, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
Alternate Catalog Number 78205113460 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 66-4XSFE45 Country of Origin US Cover Type Hinged, Screw Clamp Currency USD Enclosure NEMA 4X, IP55 EU RoHS Indicator C Finish Stainless Steel Gross Weight Per Pack 4.9640 lb Gross Weight per Pack Metric 2.25 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 15.2400 cm Length [Metric] 22.6720 cm Returnable N Series Z70 Standard UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870CSA C22.2 No. 26IEC 60529 Sub Brand B-Line series Suitable For Use With NEMA 4X Feed-Through Hinged Screw Clamp Wireway Type 45 Deg Elbow, Feed-Through UNSPSC 39131711 UPC 11 78205113460 UPC 12 782051134605 Width [Metric] 8.0772 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Bend Angle 45 ° Height 6.00 in Length 8.93 in Material 304 Stainless Steel Width 3.18 in Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security Systems
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205113460 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 66-4XSFE45 |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Hinged, Screw Clamp |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4X, IP55 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 4.9640 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length [Metric] | 22.6720 cm |
| Returnable | N |
| Series | Z70 |
| Standard | UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870CSA C22.2 No. 26IEC 60529 |
| Sub Brand | B-Line series |
| Suitable For Use With | NEMA 4X Feed-Through Hinged Screw Clamp Wireway |
| Type | 45 Deg Elbow, Feed-Through |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78205113460 |
| UPC 12 | 782051134605 |
| Width [Metric] | 8.0772 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Bend Angle | 45 ° |
| Height | 6.00 in |
| Length | 8.93 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Width | 3.18 in |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security Systems |