or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 44-12LE9TC Clockwise Transposition Wireway Elbow, 90 deg Bend Angle, 4 in H x 4 in W, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 44-12LE9TC Clockwise Transposition Wireway Elbow, 90 deg Bend Angle, 4 in H x 4 in W, 304 Stainless Steel
SKU824626
MFGR #44-12LE9TC
$/ea
B-Line Wireway Elbow, Clockwise Transposition, 90 deg Bend, 4 in H x 4 in W, For Use With: Type 12 Lay-In Wireway, 304 Stainless Steel, Gray, Polyester Powder Coated
B-Line Wireway Elbow, Clockwise Transposition, 90 deg Bend, 4 in H x 4 in W, For Use With: Type 12 Lay-In Wireway, 304 Stainless Steel, Gray, Polyester Powder Coated
Alternate Catalog Number 78205100495 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 44-12LE9TC Color Gray Country of Origin US Cover Type Hinged, Latched Currency USD Enclosure NEMA 12, IP54 EU RoHS Indicator C Finish Gray Gross Weight Per Pack 5.9400 lb Gross Weight per Pack Metric 2.69 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 18.8976 cm Returnable N Series D90 Standard UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantIEC 529UL 870CSA C22.2IEC 60529 Sub Brand B-Line series Suitable For Use With NEMA 12 Hinged Latched Cover Lay-In Wireway Type Clockwise Outside Opening Transposition UNSPSC 39131711 UPC 11 78205100495 UPC 12 782051004953 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Bend Angle 90 ° Height 4.00 in Length 7.44 in Material Steel Width 4.00 in Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205100495 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 44-12LE9TC |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Hinged, Latched |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 12, IP54 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Gray |
| Gross Weight Per Pack | 5.9400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.69 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 18.8976 cm |
| Returnable | N |
| Series | D90 |
| Standard | UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantIEC 529UL 870CSA C22.2IEC 60529 |
| Sub Brand | B-Line series |
| Suitable For Use With | NEMA 12 Hinged Latched Cover Lay-In Wireway |
| Type | Clockwise Outside Opening Transposition |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC 11 | 78205100495 |
| UPC 12 | 782051004953 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Bend Angle | 90 ° |
| Height | 4.00 in |
| Length | 7.44 in |
| Material | Steel |
| Width | 4.00 in |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |