Appleton® N1D75-20B Intraground™ N1 Type QOU Explosionproof Enclosed Circuit Breaker, 120/240 VAC, 20 A, 1 Pole
Appleton™
SKU647654
MFGR #N1D75-20B
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
N1D75-20B
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
C
Gross Weight Per Pack
4.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.81
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
6.00 in
Height [Metric]
15.2400 cm
Length
7.50 in
Length [Metric]
19.0500 cm
Standards
UL 1203, E59122 Listed, RoHS Compliant, NEC Class I, Division 1, 2, Groups C, D
Width
7.00 in