or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Appleton® ISO903816-STB Male Conduit Connector, 3/8 in Trade, 90 deg, Steel, Electroplated Zinc
Custom_Product_Images_Illustration
Appleton® ISO903816-STB Male Conduit Connector, 3/8 in Trade, 90 deg, Steel, Electroplated Zinc
SKU753557
MFGR #IS0903816STB
$/ea
Appleton® Conduit Connector, Male, 3/8 in Trade, 90 deg, For Use With: Flexible Metallic Liquidtight Conduit, Steel, Electroplated Zinc, 1.81 in Dia
Appleton® Conduit Connector, Male, 3/8 in Trade, 90 deg, For Use With: Flexible Metallic Liquidtight Conduit, Steel, Electroplated Zinc, 1.81 in Dia
ARRA Compliant C Buy American Compliant N Catalog Number IS0903816STB Country of Origin MX Currency USD Dimensions 1.81 in W EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.16 in Height [Metric] 4.1656 mm Length 5.00 in Length [Metric] 12.7000 cm Series ISO Standards ARRA CompliantRoHS CompliantUL 514B E14814CSA 065178 C22.2 No. 18.3British Standard BS3643 Part 2 Suitable For Use With Liquidtight Flexible Metallic Conduit UNSPSC 39121420 UPC 11 78138162053 UPC 12 781381620536 Width 4.80 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Appleton™ Manufacturer Appleton Angle 90 ° Finish Triple Coated Material Steel Trade Size 3/8 in Unique long ferrule with pronounced threads provides over four times UL pull-out requirements The ferrule also provides maximum surface contact for better sealing and a continuous, permanent, positive metal to metal ground
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | IS0903816STB |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.81 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.16 in |
| Height [Metric] | 4.1656 mm |
| Length | 5.00 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Series | ISO |
| Standards | ARRA CompliantRoHS CompliantUL 514B E14814CSA 065178 C22.2 No. 18.3British Standard BS3643 Part 2 |
| Suitable For Use With | Liquidtight Flexible Metallic Conduit |
| UNSPSC | 39121420 |
| UPC 11 | 78138162053 |
| UPC 12 | 781381620536 |
| Width | 4.80 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Appleton™ |
| Manufacturer | Appleton |
| Angle | 90 ° |
| Finish | Triple Coated |
| Material | Steel |
| Trade Size | 3/8 in |
| Unique long ferrule with pronounced threads provides over four times UL pull-out requirements |
| The ferrule also provides maximum surface contact for better sealing and a continuous, permanent, positive metal to metal ground |