or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Appleton® 92T050 2-Piece Compression Connector, 1/2 in Trade, For Use With EMT Conduit, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Appleton® 92T050 2-Piece Compression Connector, 1/2 in Trade, For Use With EMT Conduit, Steel
SKU18124
MFGR #92T050
$/ea
Appleton® Compression Connector, 2-Piece, 1/2 in, 1.06 in Dia, For Use With: EMT Conduit, Steel, 0.65 in L
Appleton® Compression Connector, 2-Piece, 1/2 in, 1.06 in Dia, For Use With: EMT Conduit, Steel, 0.65 in L
Application For Use To Secure And Terminate Steel EMT To Knockouts And Concrete Tight Box ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 92T050 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.07 in Height [Metric] 1.8288 mm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Size 1/2 in Standard UL 514B, NEMA FB-1 Standards UL 514B Listed, CSA C22.2 Certified, RoHS Compliant Type 2-Piece Connector UNSPSC 39121434 UPC 11 78138175680 UPC 12 781381756808 Width 5.30 in Width [Metric] 13.4620 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Appleton™ Manufacturer Appleton Material Steel Trade Size 1/2 in For Use To Secure And Terminate Steel EMT To Knockouts And Concrete Tight Box Compact design; No locknut required on the two piece connectors; Quick installations; Concrete tight Compact design, no locknut required on the two piece connectors Quick installations Concrete-tight
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use To Secure And Terminate Steel EMT To Knockouts And Concrete Tight Box |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 92T050 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.07 in |
| Height [Metric] | 1.8288 mm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Size | 1/2 in |
| Standard | UL 514B, NEMA FB-1 |
| Standards | UL 514B Listed, CSA C22.2 Certified, RoHS Compliant |
| Type | 2-Piece Connector |
| UNSPSC | 39121434 |
| UPC 11 | 78138175680 |
| UPC 12 | 781381756808 |
| Width | 5.30 in |
| Width [Metric] | 13.4620 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Appleton™ |
| Manufacturer | Appleton |
| Material | Steel |
| Trade Size | 1/2 in |
| For Use To Secure And Terminate Steel EMT To Knockouts And Concrete Tight Box |
| Compact design; No locknut required on the two piece connectors; Quick installations; Concrete tight |
| Compact design, no locknut required on the two piece connectors |
| Quick installations |
| Concrete-tight |